Sığırkuyruğu biyokütlesi yardımıyla atık sudan metilen mavisi giderimi
Adsorption of methylene blue from waste water by using biomass named as verbascum thapses
  1. Tez No: 444772
  2. Yazar: ELİF SERDAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA JALE GÜLEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Boyar maddeler; çeşitli ürünleri boyamak ve bu ürünleri çevre şartlarına karşı daha dayanıklı hale getirmek için yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu maddelerin diğer kullanım alanları arasında; tekstil, kağıt, deri ve plastik endüstrisi sayılabilir. Boyar maddelerin çok az oranda kullanımları bile çevre ve insan sağlığı açısından zararlı etkiler gösterebilmektedir. Geniş ölçüde kullanımları ise ekosistemde önemli çevresel sorunlara sebebiyet verebilmektedir. Endüstriyel kaynaklı boyar madde bulunduran atık suların arıtımı kolay değildir ve ayrıca ileri arıtma tekniği gerektirir. Adsorpsiyon prosesi, bu türdeki atık suların arıtımında yaygın ve etkili olarak kullanılan ve önemi gittikçe artan bir yöntemdir. Bu çalışmada sığırkuyruğundan elde edilen biyokütle yardımıyla; metilen mavisinin sulu çözeltiden adsorpsiyonu incelenerek, yapılan deneylerde sıcaklık, pH, başlangıç boyar madde konsantrasyonu, artan madde miktarı, ultrasonik etki ve ortama ilave edilen kimyasalların adsorpsiyonun verimine olan etkileri gözlenmiştir. Deneylerin ardından elde edilen verilerin; Freundlich, Langmuir, Temkpkin ve Dubinin-Radushkevich gibi izoterm modellerine olan uygunluğu tespit edilmeye çalışılmıştır. En son olarak da adsorpsiyon kinetiği ve termodinamiği incelenerek; adsorpsiyon hızını belirleyen mertebe ve adsorpsiyonun serbest Gibbs enerjisi, entalpisi ve entropisi gibi değerler hakkında bilgi edinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Dyestuffs are widely used to colorize some products and strengthen them against the environmental circumstances. The other usage areas of the dyestuffs contain textile, paper, leather and plastic industry. Even only small amount of usage of the dyestuffs may cause harmful effects for human health and the environment. Large amount of usage of them causes significant environmental problems in the ecosystem. The treatment of wastewaters which contain dyestuffs is not easy and requires advanced treatment process. Adsorption process is a method, which is widely and effectively used in the treatment of this kind of wastewaters and its importance is increasing. In this study, the adsorption of methylene blue from aqueous solutions by a biomass named verbascum thapses was investigated. The effects of some parameters on the adsorption yield such as temperature, pH, initial MB concentration, increasing adsorbent amount, ultrasonic effect and effects of the chemicals which were added were examined. It was tried to find the compatibility of the experimental data to the isotherm models such as Freundlich, Langmuir, Tempkin and Dubinin-Radushkevich. Finally, kinetics and thermodynamics of the adsorption were investigated and got knowledge about the reaction limiting step, free Gibbs energy, enthalpy and entrophy of the adsorption.