Sığırkuyruğu (verbascum mucronatum) bitkisinden elde edilen renkler ve bu renklerin yün halı iplikleri üzerindeki ışık ve sürtünme haslıkları
  1. Tez No: 58297
  2. Yazar: SEVAL SELDA BASAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ARLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ev Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi SI?IRKUYRU?U (VERBASCUM MUCRONATUM) BİTKİSİNDEN ELDE EDİLEN RENKLER VE BU RENKLERİN YÜN HALI İPLİKLERİ ÜZERİNDEKİ IŞIK VE SÜRTÜNME HASLIKLARI Seval Selda BAŞAT. Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Ev Ekonomisi Anabilim Dalı Danışman: Prof'.Dr.Mustafa ARLI 1997, Sayfa: 37 Jüri: I'iüf.Dı-.Mustafa ARLI l'roı.Bilge SAİN Doç.Dr.Özlen ÖZGEN Türkiye'de 200 kadar türü olan sığırkuyruğu (Verbascum mucronatunı) ülkemizde hemen hemen bütün bölgelerde yetişmektedir. Boyacılıkta çoğunlukla yaprak ve çiçekleri kullanılmaktadır. Bu çalışmada sığırkuyruğundan elde edilen renkler ve bu renklerin yün halı iplikleri üzerindeki ışık ve sürtünme haslıkları araştırılmıştır. Sığırkuyruğu ile herhangi bir renk tespit etmek için boyamada kullanılacak en ideal boyama yönteminin, ideal mordan cinsi ve oranının, bitki oranının ve haslık değerlerinin belirlenmesine çalışılmıştır. Araştırmada yün halı ipliklerinin boyanmasında yüne göre % 100-% 200 oranlarında sığırkuyruğu bitkisi % 3- % 5 oranlarında mordan kullanılmıştır. Buna göre yün halı iplikleri önce mordanlanmış sonra boyama işlemi yapılmıştır. Boyama işlemi 1 ve 2 saat süre ile uygulanmıştır. Araştırmada toplam 80 adet boyama yapılmıştır. Boyamalardan elde edilen renkler kirli sarıdan hardal rengine kadar değişiklik göstermektedir. Bu renklerin ışık haslıkları 2 ile 8, sürtünme haslıkları 1 ile 4-5 arasında değişmektedir. ANAHTAR KELİMELER: Sığırkuyruğu (Verbascum mucronatum), Işık Haslığı, Sürtünme Haslığı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE COLOURS OBTAINED FROM MULLEIN (VERBASCUM MUCRONATUM) PLANT IN NATURAL DYEING AND THEIR COLOUR FASTNESSES TO LIGHT AND ABRASION ON WOOL CARPET YARNS Seval Selda BASAT Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Home Economics Supervisor: Prof.Dr.Mustafa ARLİ 1997, Page: 37 Jury: Prof.Dr.Mustafa ARLI Prof.Bilge SAİN Assoc.Prof.Dr.Özlen ÖZGEN Turkey has 200 variety of mullein plant and that is grown nearly in all regions of our country. As a rule, leaves and flowers of mullein are used in dyeing process. In this research, colours obtained from mullein and light and abrastion fastness values of colours on the carpet wool yarns were studied. The most ideal dyeing method, fastness value, the most ideal mordant, appropriate mordant ratio, plant ratio and dyeing method used in dyeing process in order to determine any colour with mullein was studied to find out. In this research, on the rate of 100 % - 200 % mullein plant and on the rate of 3 % - S % mordant are used in accordance with wool during the dyeing process. In this method, first of all carpet wool yarns were treated with mordant and then they were dyed. The time of dyeing process took respectively 1 and 2 hours. In this research, 80 pieces of dyeing were made with mullein. Colours obtained from mullein were found to be ranged from dirty yellow to mustrad. Light fastness values of colours were found to be ranged from 2 to 8. Abrastion fastness values of colours were found to be ranged from 1 and to 4-5. KEY WORDS: Mullein (Verbascum mucronatum), colour fastness to light, colour fastness to abrasion.