Bazı özel devirli kodlar ailesi ve dna uygulamaları
Family of some special cyclic codes and dna applications
- Tez No: 444773
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYRAM ALİ ERSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu tez çalışmasındaki amaç, DNA zincirlerindeki baz dizilimlerine uygun olan kodları oluşturmaktır. Bu amaç doğrultusunda Ters sıralı (TS) ve Ters sıralı tamlayan (TST) özellikli kodlar üzerinde yoğunlaşılmış ve istenen formda kodlar elde edebilmek için yeni yapılar tanımlanmıştır. Ayrıca bu tezde ilk kez sunulan yükseltilmiş (lifted) ve eşterim (coterm) olarak adlandırılan bu yöntemler sayesinde DNA ve optimal kodlar elde edilmiştir. DNA bazları ile ile tam eşleşebilen halka ve özel basamak özellikleri tanımlanmıştır. Ayrıca hem Ters sıralı tamlayan (TST) DNA hem de devirli kod olabilen kodlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is building codes which are suitable sequences of the bases on DNA strings. For this purpose, focused on reversible and reversible codes and defined new structures to obtain codes in desired focus. Further, optimal codes are obtained with the polynomials called lifted (yükseltilmiş) and coterm (eşterimli). The ring and properties of digits that are suitable DNA sequences, are defined. Moreover, both reversible code and reversible complement DNA codes are obtained in same code.