Nanoparçacık içeren polimerlerin optiksel ve yapısal karakterizasyonlarının incelenmesi
Investigation of optical and structural characterizations of polymers containing nanoparticle
  1. Tez No: 444777
  2. Yazar: MURAT TÜREMİŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ÇETİN, DOÇ. DR. RANA KİBAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Physics and Physics Engineering, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Katıhal Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada, Alçak Yoğunluklu Polietilen (AYPE) ürünler, UV stabilizör özelliğine sahip nanoboyutlu Çinko Oksit (ZnO) ve 2-Hydroxy-4-Methoxybenzophenone (BP-3) ile farklı oranlarda katkılandırılmıştır. Bu yeni polimerlerde (nanokompozitlerde) meydana gelen optiksel, yapısal, termal ve mekaniksel değişiklikler detaylı olarak incelenmiştir. Bu amaçla, çekme test ölçümlerine ek olarak XRD, TG-DTA spektrumları ve SEM görüntüleri karakterize edilmiştir. Ayrıca, lüminesent özellikler gösteren ZnO katkılı örnekler radyolüminesans (RL) özellikler bakımından da incelenmiştir. ZnO içeren polietilen nanokompozitlerin hepsi çinko oksitin karakteristik pikini göstermektedir. 390 nm (eksiton) ve 530 nm (ana pik) deki bu karakteristik RL piklerinin şiddeti, kompozite eklenen BP-3 miktarı arttıkça azalmaktayken, ZnO miktarı arttıkça yükselmektedir. Nanokompozitlerde kopmada uzama değeri için BP-3' ün iyileştirmesi ZnO ya göre daha yüksektir fakat diğerlerinde durum tam tersinedir. Nanokompozitlerin termal analizlerinde polietilenin baskın karakterde olduğu gözükmektedir. XRD grafiklerinde nanokompozitlerdeki ZnO oranı arttıkça ZnO nun karakteristik piklerinin daha çok belirginleştiği açıktır. Bu sebeplerden dolayı en verimli olan nanokompozit, ZnO ve BP-3' ün maksimum oranda olduğu numunede elde edilmiştir ve SEM görüntüleri de bu durumu desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, low density polyethylene (LDPE) products were doped in different ratios with 2-Hydroxy-4-Methoxybenzophenone (BP-3) and ZnO which have UV stabilizer properties and nanosized. The optical, electrical, structural, thermal and mechanical changes that are occured in these new polymers (nanocomposites) were studied in detail. For this purpose, besides making tensile testing measurements, in order to find out the optical, structural, mechanical and thermal changes, the new polymer nanocomposites were characterized by XRD, TG-DTA spectra and SEM images. Furthermore, the samples with zinc oxide which show luminescent properties were examined in terms of radioluminescence (RL) features. Radioluminescence spectrum showed characteristic peaks of zinc oxide all of the nanocomposites including ZnO. The intensity of the characteristic RL peaks at 390 nm (exciton peak) and 530 nm (mean peak) increased by increasing rates of nanopowder zinc oxide while adding BP-3 to the composites caused a decrease in intensity of radioluminescence. In mechanical test, for elongation at break, the nanocomposites with BP-3 has better treatment over the nanocomposites with ZnO but in the others have a reverse situation. In thermal analysis of the nanocomposites, PE is dominant over BP-3 and ZnO. The characteristic peaks for ZnO has been more apparent with the raising ratio of ZnO in the nanocomposites in XRD graphs. Because of this reasons, the best yield ratio in the nanocomposite is obtained in the sample of maximum rate of ZnO and BP-3 in the nanocomposite and SEM images also supports this situation.