Ctp destekli AA-6082 T6 levhalarda terminal balistik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of terminal ballistic properties glass-fiber reinforced plastic support at AA plate 6082-T6
- Tez No: 444779
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAMAN ERARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu tez çalışmasında; metal alaşımların, seramiklerin ve kompozitlerin terminal balistik performansları, limit hızları, merminin zırh üzerinde ki davranışı ve kalıntı hızları hakkında literatür araştırmaları yapılmış olup, bu malzemelerden AA-6082 T6 alaşımı ile G10 FR4 kompozittin farklı kombinasyonu sonucu üretilen FML (Fiber Metal Lamine) zırhların AP 7.62x51 mm tehdidlere karşı olan davranışları incelenmiştir. FML zırhların, tehdidler karşısındaki blastik davranışlarına göre savunma sanayi ve balistik zırh yapımına uygunlukları araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study; it was searched in literature in relation to terminal ballistic performance, limit velocity, the behaviours of armours and, ceramics and composite structures. As a result, produciton of FML (Fibre Metal Laminate) of the combination with G10 FR4 and AA-6082 T6 of this material behavior with threats API 7.62x51 mm were examined. According to their behavior in the face of threats of ballistic armor materials have been investigated compliance with the construction and defense indüstries.