Etlik bıldırcınlarda fermantasyona uğramış tahıl danelerinin kullanım olanakları
Possible usage of fermented cereal grains in meat-type quails
  1. Tez No: 444819
  2. Yazar: MUHAMMED SACİD GÖK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SULHATTİN YAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
Öğütülmüş buğday, arpa ve yulaf tahıl taneleri sıvı peynir altı suyu, narenciye posası ve bakır sülfat ile 8 saat boyunca 30-400 C fermente edilmiştir.Kanatlı beslemede kullanılan mısır ağırlıklı rasyonların yerine geçmesi için yapılan bu çalışmada oluşturulan 3 farklı rasyonun içeriği %60 fermente buğday (FB), %57 fermente arpa (FA), %57 fermente yulaf (FY) ve %60 mısır içeren kontrol rasyonu kullanılmıştır. Deneme 1'de 192 adet 1 günlük Japon bıldırcın civcivleri 16 kafesde (her rasyon için 4 kafes) FB, FA, FY ve kontrol rasyonları ile 35 gün beslenmiştir. Deneme 2'de 48 adet 21 günlük Japon bıldırcın civcivleri 12 kafesde (her rasyon için 3 kafes) yine aynı şekilde FB, FA, FY ve kontrol rasyonları ile 15 gün beslenmiştir.
Özet (Çeviri)
Cereal grains of ground wheat, barley and oats were fermented in liquid whey with citrus pomace and copper sulphate for 8 h at 30 - 40 0C. Three diets contained 60% of dried fermented wheat (DFW), 57% of barley (DFB) and 57% of oat grains (DFO) to replace 60% of corn grain in a control diet (CON). In experiment 1, 192 of 1 day-old chicks in 16 cages (4 cages per each diet) were fed with the CON, DFW, DFB and DFO diets. In experiment 2, 48 of 21 day-old chicks in 12 cage groups (3 cage replicates per each diet) were fed with the diets for 15 days.