2450 MHz frekansında çalışan RFID için rectenna tasarımı
Rectenna design in 2450 MHz frequency for RFID
- Tez No: 444820
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MESUD KAHRİMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Tesla ile özdeşleşen kablosuz güç transferi konusu, günümüzde akademik bir temele oturtulmuş olup, kablosuz güç transfer sistemlerinde verim analizi konusunda, günümüzde ciddi çalışmalar bulunmaktadır. Günümüzdeki çalışmalar, manyetik alan kaynaklı, indüksiyon prensibine bağlı çalışan sistemler yerine, yüksek kazançlı antenler kullanılarak, elektromanyetik dalga prensibi üzerine yoğunlaşmaktadır. Hazırlanan çalışmada, kablosuz güç transferine yönelik, anten ve doğrultma devreleri tasarlanmıştır. Çalışma frekansı olarak, ISM bantlarından olan 2400 MHz ile 2483.5 MHz frekans aralığındaki bölge seçilmiştir. Anten tasarımlarında, Ansoft HFSS programı kullanılmıştır. Antenlerin tasarımı 1.6 mm kalınlığındaki Roger 5870 ve FR-4 alttaş malzemeleri üzerine gerçeklenmiştir. Her anten çevresine toprak düzlemli çerçeve ilave edilerek, anten performansları ayrı ayrı kaydedilmiştir. Alıcı anten tarafından yakalanan RF sinyali DC'ye dönüştürmek için, schottky diyotlarla gerçeklenen doğrultucu devre kullanılmıştır. Gelen RF sinyalden daha yüksek gerilimler elde edebilmek için, devedeki diyot sayısı arttırılarak gerilim katlayıcı yapısı kullanılmıştır. Verim ananlizi yapabilmek için ise, doğrultucu çıkışına yük olarak farklı dirençler bağlanılarak, her bir kat için, en fazla gücün ne kadarlık dirençte çekilebileceği incelenmiştir. Çalışmada daha yüksek kazançlı antenler veya diziler kullanılarak güç transferinin daha uzak mesafelere yapılabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The fact of wireless power transfer which is synonymos with tesla has been based on an academic background. Nowadays, there are profound studies about outcome analysis in wireless power transfer systems. Today's studies are focus electromagnetic wave principle by using antennes with high outcome, instead of systems of magnetic area or systems working with principles of induction. In this study, antennas and direction circuits related to WPT(wireless power transfer) are designed. The frequency between 2400 MHz and 2483.5 MHz, from ISM bands, is chosen as functioning frequency. Ansoft HFSS program is used in antenna designs. Antennas are designed on 1.6 mm thick Roger 5870 and FR-4 substrat. Around each antennas,framework with soil plane is added and antennas performances are noted down seperately. To change RF signal caught by receiver antenna into DC, directing circuit strenghtered by schottky diodes are used. To get higher voltages from coming RF signal, more diodes and voltage multiplier are used, to do out come analysis different voltage are tied to directing origin. And for each fold, the ultimate capability of voltage is observed. In this study, it is understood that it is possible to transfer power to further by using high-tech antennas and series.