Kurşunlu (Salihli, Manisa) ve yakın çevresi jeotermal sularının hidrojeolojik, hidrojeokimyasal ve izotop jeokimyasal özellikleri
Hydrogeological, hydrogeochemical and isotope geochemical features of the geothermal waters in Kursunlu (Salihli, Manisa) and environs
- Tez No: 444840
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT ÖZGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışma Kurşunlu (Salihli, Manisa) ve yakın çevresi jeotermal sularının hidrojeolojik hidrojeokimyasal ve izotop jeokimyasal özelliklerini inceleyen tez çalışmasıdır. Çalışma alanı Batı Anadolu Bölgesinde Gediz Grabeninde bulunur. Deniz seviyesinden 228 metre yükseklikte 38°27'02.5“ K enlem 28°06'55.0”D boylamlarındadır. Bölgenin temelini Menderes masifi metamorfitleri oluşturur. Bunların üzerine bordo renkli konglomera ve kumtaşlarından oluşan Miyosen tortulları gelir. Alacalı ve boz renkli miltaşı, kumtaşı konglomera ve kiltaşı seviyelerinden oluşan Pliyosen ile Kuvaterner yaşlı alüvyonlar en üstte bulunur. Çalışma alanının orta kesimlerinde kuvars şistler bulunur. Bol kırık ve çatlaklı olan bu birim rezervuar kayacı özelliği taşır. Diğer hazne özelliği gösteren kayaç grubu ise porozite ve permeabiliteleri iyi olan Azıtepe mermerleridir. Çalışma alanında dokuz farklı sıcak su lokasyonundan su örnekleri alınmıştır. Alınan örneklerde katyon ve anyon analizleri yapılmıştır. İnceleme alanındaki sıcak sular genel olarak Na-HCO3 tipi sular olarak adlandırılabilir. Kurşunlu ve yakın çevresi jeotermal suları Na+K>Ca>Mg baskın katyonlar ve baskın HCO3>Cl>SO4 anyonlar olarak sınıflandırılabilir. İnceleme alanındaki jeotermal sular Cl-SO4-HCO3 üçgen diyagramına göre magma kaynağı tarafından ısıtılan sular sınıfına girmektedir. Çalışma alanındaki sularda yapılan Na-K-Mg diyagramı sıcak suların belli bir kısmının kısmi dengelenmiş sular sınıfına girdiği bir kısmının ise ham sular sınıfına girdikleri saptanmıştır. Tüm jeokimyasal termometre sonuçları ve mevcut kuyuların rezervuar sıcaklıkları birlikte değerlendirildiğinde jeotermal suların hazne kaya sıcaklığı 148 °C ölçülmüştür. Termal suların δ2H değerleri -45,9 ile -56,0 arasında değişirken, δ18O değerleri ise -8,88 ile -5,16 arasında değişim göstermektedir. 0,8-4 TU olan suların güncel ve eski suların karışımı olduğunu belirtmiştir.,
Özet (Çeviri)
In this M.Sc. thesis, hydrogeological, hydrogeochemical, and isotope geochemical features of geothermal waters in Kurşunlu (Salihli, Manisa) and environs were studied. The investigated area is located in the Western Anatolia Region, Gediz Graben zones, which is above 228 meters of sea level and lies on latitude 38°27'02.5“ N and longitude 28°06'55.0”E. Menderes Massif Metamorphics are of the bottom of the area which are overline by Miocene burgundy conglomerates and sandstones. Pliocene and Quaternary alluviums which are composed of speckled and gray millstones, sandstones and conglomerates and claystones lie at the top of the stratigraphic sequence. In the middle of the studied area, quartz schist are located. Quartz schists are suitable for reservoir rocks. The other unit of rocks are Azıtepe marbles with their good porosity and permeability. The samples of thermal waters were collected from nine different locations. In these samples, cations and anions were analysed. Generally, the geothermal waters in the investigation area are classified as Na-HCO3 type exchange waters. The geothermal waters of Tekkehamam and environs are identified to be Na+K>Ca>Mg dominant cations and HCO3>Cl>SO4 dominant anions. According to the diagram of CI-SO4-HCO3, the thermal waters might be heated by a magmatic source due to high contents of sulfates in thermal waters Geochemical thermometer analyses were applied to the collected samples in the region. According to the diagram of Na-K-Mg, a certainly part of the thermal waters can be considered as equilibrated thermal waters during some waters are of raw waters. According to the results of geochemical thermometers, the reservoir temperature of thermal waters are of 148°C. The δ2H values of thermal waters are between -45,9 to -56,0, while δ18O values range from -8,88 to -5,16. The tritium contents of thermal waters are between 0,8 to 4 TU. These results show that there is mixing between contemporary and old waters.