Antalya ili su ürünleri tüketim alışkanlıklarının belirlenmesi
The determination of habit of seafood consumption of the province of Antalya
- Tez No: 444841
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT İZCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu araştırmada, Antalya ili su ürünleri tüketim alışkanlıklarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Eylül 2014 – Ağustos 2015 tarihleri arasında yapılan çalışmada, önceden belirlenen sorular tesadüfi olarak belirlenen bireylere soru–cevap şeklinde uygulanmıştır. Anket, tesadüfi olarak seçilen 663'ü kadın ve 702'si erkek olmak üzere 1365 bireye uygulanmıştır. Ankete katılan bireyler arasında 31-40 (%29.15) yaş grubu en fazla oranda tespit edilmiştir. Araştırmaya katılan bireylerin meslek grupları içerisinde %25.42 en fazla oranla serbest meslekle uğraştıklarını belirtmişlerdir. Katılımcıların %34.72'sinin üniversite, %31.72'sinin ilkokul, %23.08'inin lise ve %10.48'inin ortaokul mezunu olduğu saptanmıştır. Katılımcıların %43.67'sinin iki haftada bir gün su ürünleri tükettiği tespit edilmiştir. Katılımcıların su ürünlerini pişirme şekli %37.80 ile tava olarak belirlenmiş ve %80.0'inin taze ürünleri tercih ettiği görülmüştür. Ankete katılan bireylerin %46.96'sı ekonomik ve pratik olduğu için tavuğu tercih ettiklerini belirtmişlerdir. Bunu %36.12'lik bir oranla kırmızı et ve %16.92 ile balık eti izlemiştir. Katılımcıların su ürünlerini en fazla %41.47'lik oranla marketten almayı tercih ettikleri belirlenmiştir. Araştırmamızda su ürünleri tüketimini olumsuz etkileyen faktörlerin başında tüketim alışkanlığının olmaması (%43.45) katılımcılar tarafından belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, it was aimed to determine habits of seafood consumption in the province of Antalya. In the research between September 2014 - August 2015, predetermined questions were applied to randomly determined people as question-answer module. The survey was applied to totally 1365 randomly determined people, 663 women and 702 men. People who took the survey were mostly in the age range of 31-40 (29.15%). 25.42% of the participants of survey were self-employed between all occupational groups. 34.72% of the participants were graduated from a university, 31.72% of the participants were graduated from a primary school, 23.08% of the participants were graduated from a high school and 10.48% of the participants were graduated from secondary school. 43.67% of the participants consumed a seafood 1 day in 2 weeks and 80% of them preferred fresh foods. The cooking method of the participants was determined within 37.80% as fried. 46.96% of the participants stated that they prefer chicken meat because of economic and pratic and 36.12% meat and 16.92% fish meal. Seafood was generally bought by participants from supermarket (41.47%). In the research it was stated by the participants that the first factor affecting seafood consumption negatively was the lack of consumption habit (43.45%).