Türkiye'de kağıtlık odun talebi konusunda analizler
Analysis about pulpwood demand in Turkey
- Tez No: 109973
- Danışmanlar: PROF. DR. UÇKUN GERAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de OGM tarafından üretilen kağıtlık odunun talebi incelenmiştir. OGM Türkiye orman ürünleri piyasasında en büyük üretici durumundadır. OGM, kağıt-karton sektörününün de hammadde ihtiyacını karşılamakta ve SEKA'ya tahsisli satışlar kapsamında kağıtlık odun satmaktadır. Bu satış bir protokol dahilinde (Kağıtlık Odun Protokolü) gerçekleşmektedir. SEKA, Türkiye'de kağıtlık odun piyasasında tek alıcı, OGM ise tek satıcı durumundadır. SEKA Türkiye kağıt-karton endüstrisinde önemli bir yer tutmaktadır. SEKA'mn yıllık kağıtlık odun ihtiyacı kurulu kapasite itibariyle 1 700 000 m3'tür. SEKA'mn OGM'den aldığı miktar ise yıllık ortalama 1 300 000 m3'tür.OGM'nin kağıtlık odun üretimi, toplam endüstriyel odun üretiminin %15'ini oluşturmaktadır. OGM tarafından yapılan tahsislerin ise yaklaşık % 44'ü kağıtlık odun satışma aittir. OGM'nin kağıtlık odun üretimine dönük belirli bir politikası bulunmamaktadır. Bu nedenle, SEKA arzu ettiği kalitede kağıtlık odun temin edememektedir. Bununla birlikte SEKA'mn kağıtlık odun ithalatı ise, nadiren ve düşük miktarlarda gerçekleşmiştir. Orman ürünlerinin çoğu ara malı niteliğindedir. Bir başka deyişle, başka malların üretiminde kullanılmak üzere talep edilmektedirler. Böylelikle ara malı niteliğindeki bu ürünlere olan talep doğrudan olmamakta, türev talep şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Bu kapsamda kağıtlık odun talebi de türev taleptir. Bu çalışmada kağıtlık odun talebi üzerinde etkili olabilecek bağımsız değişkenlerin ilişkisi, çoklu doğrusal regresyon analizi yönteminden yararlanılarak belirlenmeye çalışılmıştır. Bu amaçla regresyon çözümlemeleri için TSP ve SPSS paket programlan kullanılmıştır. Sonuç olarak, araştırmada kullanılan çoklu doğrusal regresyon analizin yöntemi ışığında uygun regresyon modeli elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, demand for pulpwood which is produced by the General Directorate of Forests (OGM) was studied. OGM is the most important producer in the forest products market in Turkey. OGM also provides raw material for the paper and paperboard sector and sells pulpwood for the use of Pulp and Paper Factories of Turkey (SEKA) in the context of contracted sales. This sale is arranged by and agreement which is hold between SEKA and OGM. OGM is the only monopoly and SEKA is the only monopsony in the pulpwood market in Turkey. SEKA has a great deal of importance in paper and paperboard industry. Theoretically, annual pulpwood capacity of SEKA is 1 700 000 m. The amount of annual average pulpwood demand which is bought from OGM is 1 300 000 m3. The proportion of pulpwood production of OGM in total industrial wood production is around 15 %. Total pulpwood sales by OGM realized by OGM covers 44 % of total contracted sales. OGM does not have a certain policy in terms of producing pulpwood. Therefore, SEKA cannot receive desired quality of pulpwood from OGM. Pulpwood import of SEKA has been a little and at a low level. Most of the forests products are intermediate goods. In other words, these products are demanded for the producing other goods. So, these demand for these goods is considered as“derived demand”. Demand for pulpwood is derived demand. In this study, interrelations among independent variables on pulpwood demand were determined by using multi linear regression equations TSP and SPSS package programs were used. As a result, by the use of multi linear regression analysis method, an appropriate regression model was revealed.