Design and implement a remote control robot controlled by zigbee wireless network
ZİGBEE KONTROLLÜ BİR ROBOT TASARIMI VE UYGULAMASI
- Tez No: 444883
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA MERDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Günümüzde haberleşme ve erişim sistemleri birçok yöntemle yapılabilmektedir. Bu yöntemler Wifi, Wimax, Bluetooth, GPS ve GPRS gibi standartlardır. Bu standartları kullanan cihazlar sistem kaynaklarını da iletim hızlarıyla doğru orantılı olarak fazla miktarlarda kullanırlar. Fakat her zaman büyük boyutlarda veri haberleşmesine ihtiyaç duyulmayabilir. Bu durumlarda bu tarz küçük paket verilerin iletimini sağlamak ve bu tip cihazların kontrolünü sağlamak için sistem kaynaklarını mümkün olduğunca az kullanacak, akıllı ağ topolojilerini destekleyecek bir teknolojiye ihtiyaç duyulmuştur. Bu ihtiyaç üzerine IEEE, 802.15.4 standardını çıkarmıştır, bu standartdı temel alan Zigbee protokolü ve bu protokolü destekleyen cihazların üretilmesini sağlanmıştır. Yaptığımız proje de ise bu haberleşme protokolü tercih edilmiştir. Projemiz dahilinde bu çalışmanın amacı robotumuzun sahadan anlık veri aktarımını sağlamak hedeflenmiştir. Ve robotla yapılacak olan haberleşmeyi Zigbee Protokolü ile sağlanması hedeflenmiştir. Bilgisayarın başında iken robotun bulunduğu bölgeden istenen verileri almak esas alınmıştır. Aracımız da kontrol mekanizmasını sağlayan Arduino Uno R3 mikrodenetleyicisi, motor sürücü olarakda l298 shield kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Communication and access systems can be made with many methods in today's world. These systems are such standards as Wifi, Wimax, Bluetooth, GPS and GPRS. Devices which use these standards also use system resources excessively in direct proportion to their transmission speed. However, large scale data communication is not always needed. In such cases, a technology which will use system resources as little as possible and support smart network topologies has been needed in order to enable the transmissions of such small packet data and provide the control for this kind of devices. IEEE issued 802.15.4 standard upon this necessity and enabled the production of Zigbee protocol which takes these standards as its basis and devices which support this protocol. In our project, this communication protocol was preferred. The aim of this study is to provide the immediate data transmission of our robot from the field within the scope of the project. In addition, making the communication with the robot through Zigbee Protocol has also been aimed. While sitting on the computer, obtaining the desired data from the region where the robot is located has been taken as the basis. Arduino Uno R3 microcontroller which provides the control mechanism, 1298 shield as the motor driver .