Hasat öncesi putresin ve aminoetoksi-vinilglisin uygulamalarının 'angeleno' erik çeşidinde meyve kalitesi üzerine etkisi
Pre-harvest application of putrescine and aminoetoksivinilglycine influences 'angeleno' plum fruit quality
  1. Tez No: 444884
  2. Yazar: SEDA SEVİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA KOYUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tez çalışması; Prunus cerasifera anacına aşılı 'Angeleno' erik çeşidinin meyve kalitesi üzerine hasat öncesi Aminoetoksi-vinilglisin (AVG;100 ppm, 50+50 ppm,) ve Putresin (PUT; 10 mM, 5+5 mM) uygulamalarının etkilerinin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Bu amaçla uygulamalar tahmini hasattan 28 gün önce tekli ve bunu takiben 14 gün sonra tekrar olarak ikili uygulama şeklinde yapılmıştır. Genel olarak AVG ve PUT uygulamaları (PUT; 5mM+5mM ikili uygulaması hariç) hasat zamanını 3 gün geciktirmiştir. AVG ve PUT uygulamalarının meyve eni ve boyu üzerine istatistik anlamda önemli etkileri belirlenmiştir. 'Angeleno' eriğinde 10 mM PUT uygulaması kontrole kıyasla meyve eninde %5 oranında bir artış sağlamıştır. Meyve boyu üzerine 5+5 mM PUT dozunun en etkili uygulama olduğu ve meyve boyunu %4 oranında artırdığı saptanmıştır. Uygulamaların meyve ağırlığında artışa olumlu etkide bulunduğu ve özellikle PUT'un uygulamalarının meyve ağırlığını %3.5 (PUT 5+5 mM) - %9 (PUT 10 mM) oranında artırdığı görülmektedir. Tüm uygulamaların meyve eti sertliği üzerine etkili olduğu ve sertliğin kontrole göre % 2 (PUT 5+5 mM) - % 11 (AVG 100 ppm) oranında arttığı bulunmuştur. AVG ve PUT uygulamalarının meyve olgunlaşması üzerine olan geciktirici etkisine paralel olarak meyve renklenmesi de gecikmiştir. Etilen üretimi ve solumun hızı üzerine AVG ve PUT'nin engelleyici etkisi belirgin bir şekilde ortaya çıkmıştır. AVG ve PUT uygulamalarının askorbik asit ve toplam fenolik madde üzerine olan etkileri genel olarak istatistik anlamda önemsiz bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determination of the effects of Aminoethoxyvinylglycine (AVG; 100 ppm, 50+50 ppm) and Putrescine (PUT; 50+50 mM) fruit quality and harvest time of 'Angeleno' plum. For this purpose, treatments of AVG and PUT were applied 28 days before anticipated harvest single sprays and following that after 14 days two sprays for 'Angeleno'. In general, applications of AVG and PUT (except PUT; 5mM+5mM two sprays) applications delayed the harvest time 3 days. In this study, it is determined that Fruit length (mm), fruit width (mm) weight had positive effects on the AVG and PUT applications. 10 mM PUT plum was increas fruit width by %5 compared to control. PUT (5+5 mM) was most efective application of fruit length (mm). It was increased fruit length the rate of %4. Fruit weight had positive effects on the AVG and PUT applications. Especially PUT applications supplied an increas in the rate of %3.5 (PUT 5+5 mM)-%9 (PUT 10 Mm) fruit weight. Both AVG and PUT sprayed fruits had significantly firmness than fruits of control and all aplications supplied an increased firmness in the rate of % 2 (PUT 5+5 mM) - % 11 (AVG 100 ppm) compared to control.AVG and PUT applications 'Angelino' fruit, delayed the changes fruit colours in during fruit ripening. The obstructive effect of all treatments on production of ethylene and respiration is clearer than control fruits. All treatments have been decreased rate of ethylene and respiratory. Applications of AVG and PUT had no significant effects on ascorbic acid and total phenolic compounds.