OFDM system and PAPR reduction techniques
OFDM sistemi ve PAPR azaltma teknıklerı
  1. Tez No: 444890
  2. Yazar: MOHAMMED MAHDI MOHAMMED ABOAJMAA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK ÇÖMLEKÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Dik Frekans Bölmeli Çoğullama (OFDM), çoklu yol ortamına ve semboller arası girişime (ISI) karşı dayanıklılığı nedeniyle modern kablosuz iletişim sistemleri için ümit veren bir tekniktir. İletilen sinyalin ortalama güç oranının (PAPR) en yüksek tepe noktası, OFDM sisteminin en önemli dezavantajlarından biridir. Yüksek PAPR, bit hata oranının (BER) performansını düşürmekte ve yüksek güç amplifikatörünün (HPA) doğrusal özelliklerini etkilemektedir. Bu tezde, OFDM sisteminde yüksek PAPR'yi azaltmak için bazı önemli azaltma teknikleri ele alınmıştır. Ayrıca OFDM sisteminde yüksek PAPR'yi azaltmak için iki model önerilmektdir. Önerilen Ortak SLM (Seçici Eşleme)-Genleştirme tekniğinin simülasyon sonuçlarından yola çıkılarak, yüksek PAPR'nin yeterince ve SLM tekniği ile Genleştirme tekniğinden daha iyi azaldığı ancak Genleştirme tekniğinin BER performansı ile aynı olduğu görülmüştür. Ortak DHT-Kırpma azaltma tekniğinde, OFDM sisteminde PAPR'yi azaltmak amacıyla DHT tekniği kırpma tekniği ile birleştirildi; bu şekilde, DHT'den daha iyi PAPR azalması ve Kırpma tekniğinden daha iyi gelişmiş BER performanslı Kırpma elde edildi.
Özet (Çeviri)
Orthogonal Frequency Division Multiplexing (OFDM) is promising technique for modern wireless communication systems due to its robustness against multipath environment and inter-symbol-interference (ISI). The high peak to average power ratio (PAPR) of the transmitted signal is one of the major drawbacks of OFDM system, high PAPR degrade the performance of bit error rate (BER) and effect on the linear characteristics of high power amplifier (HPA). In this thesis we study some of the important reduction techniques to reduce the high PAPR in OFDM system. Also, we proposed two models to reduce the high PAPR in OFDM system. From simulation results of proposed Joint SLM-Companding technique we notified that the high PAPR is reduced sufficiently and better than SLM technique and Companding technique but it keeps the same performance of BER of Companding technique. In Joint DHT-Clipping reduction technique we combined DHT technique with clipping technique to reduce PAPR in OFDM system; it can offer PAPR reduction better than DHT and Clipping with improved BER performance better than Clipping technique.