Asya armut (Pyrus pyrifolia) çeşitlerinin Uşak koşullarında morfolojik, fenolojik, pomolojik ve bazı biyokimyasal özelliklerinin belirlenmesi
Determination of (Pyrus pyrifolia) morphological, phenological, pomological and some biochemical properties of Asia pear cultivars in Usak ecological conditions
  1. Tez No: 444891
  2. Yazar: İLKER EKİCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN NURHAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada, 2013 - 2014 yılları arasında, Uşak / Ulubey yöresinde bulunan Asya armut bahçesinde, 4 yaşlı, Pyrus betulafolia anacı üzerine aşılı Atago, Chojuro, Hosui ve Kosui Asya armut çeşitlerinin gelişme, verim ve meyve kalite özellikleri incelenmiştir. Çeşitlerin gövde gelişme düzeyleri 11.73 cm2 (Hosui) – 24.03 cm2 (Kosui); taç gelişme düzeyleri ise 1.13 m3 (Hosui) – 25.60 m3 (Kosui) arasında belirlenmiştir. En erken çiçeklenme Kosui'de (30 Mart) en geç ise Atago'da (02 Nisan) gerçekleşmiştir. Çeşitlerin hasatları 22 Ağustos (Hosui) - 21 Eylül (Chojuro) tarihleri arasında yapılmıştır. ABV bakımından Atago çeşidi (37.39 kg/ağaç) en verimli bulunmuştur. Çeşitlerin meyve ağırlıkları 113.44 g (Hosui) – 326.40 g (Chojuro); meyve sertlikleri 13.97 lb (Hosui) - 16.91 lb (Chojuro); SÇKM içerikleri %11.60 (Atago) - %14.20 (Hosui) ve titre edilebilir asitlik değerleri 0.10 g/100ml (Hosui) – 0.26 g/100ml (Atago) arasında saptanmıştır. Hosui (L* 67.53) en parlak, Kosui (L* 56.73) en mat meyveleri; Chojuro (a* 13.65) en kırmızı, Atago (a* -7.11) en yeşil meyveleri; Hosui (b* 38.91) en koyu sarı, Kosui (b* 31.14) en açık sarı meyveleri oluşturmuştur. Toplam antioksidan değerleri 662.61 (Kosui) - 1086.13 (Chojuro) nmol/g arasında olduğu tespit edilmiştir. Oksalik asit, suksunik asit ve malik asit diğer organik asitlere göre en yüksek değerleri vermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, between 2013 and 2014 Atago, Chojuro, Hosui and Kosui pear cultivars were grafted onto Pyrus betulafolia were examined according to development, yield and fruit quality characteristics in pear orchards in Uşak/Ulubey region. The trunk growth levels were determined between 11.73 cm2 (Hosui)and 24.03 cm2 (Kosui) and canopy growth levels were determined between 1.13 m3 (Hosui) and 25.60 m3 (Kosui). The earliest flowering time was recorded for Kosui (30 December) and the latest was recorded for Atago (2 April). The fruit harvest of the pear cultivars were between 22 August (Hosui) and 21 September (Chojuro). Atago cultivar regarding to ABV terms (37.39 kg/tree) were found the most productive. The values for fruit weight were found 113.44 g (Hosui), 326.40 g (Chojuro), the fruit firmness were found between 13.97 lb (Hosui) and 16.91 lb (Chojuro), the fruit solible solids were determined between %11.60 (Atago) and %14.20 (Hosui) and titratable acidity were found between 0.10 g/100 ml (Hosui) and 0.26 g/100ml (Atago). The Hosui was the most bright (L* 67.53), Kosui (L* 56.73) had the most mat fruits, Chojuro (a* 13.65) had the reddest fruits, Atago (a* -7.11) had the most green fruits, Hosui (b* 38.91) had most dark yellow fruits and Kosui (b* 31.14) had the most light yellow fruits. Total antioxidant values were determined between 662.61 (Kosui) and 1086.13 (Chojuro) nmol/g. Oxalic acid compared to succinic acid, malic acid and other organic acids gave the highest values.