Fitaz enzimi üretimi ve etkinliğinin araştırılması
Investigation of phytase production and activity
  1. Tez No: 444889
  2. Yazar: GÖKSEL SANDIKÇIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ÖZMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Aspergillus niger tarafından ekstrasellüler olarak sıvı besi ortamında üretilen fitaz enzimi, amonyum sülfat çöktürmesi ve aseton çöktürmesi işlemleri uygulanarak kısmen saflaştırılmıştır. Enzim üretimi için en uygun kaynağın mısır nişastası olduğu belirlenmiştir. Enzimin aktivitesi pH 3.5 ve 16 °C maksimum olarak bulunmuştur. Enzimin geniş bir sıcaklık ve pH aralığında stabil olduğu saptanmıştır. Broiler civcivleri ve gökkuşağı alabalıklarının yemlerine ilave edilen fitaz enziminin mono gastrik mideli hayvanların yem teknolojisinde kullanılabilirliği araştırılmıştır. Broiler civcivleri ve gökkuşağı alabalıkları aralarındaki fark kısa sürelerde normal yem ile beslenen monogastrik hayvanlara göre daha az yem tüketimi ve hızlı büyüme olduğu belirlenmiştir. Gökkuşağı alabalıklarında AST, ALT, ALP, T-Bil, D-Bil, P, ALB ve total fosfor istatistiksel olarak IBM SPSS Statistics Version 20 paket yazılımı kullanılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aspergillus niger by extracellular produced Phytase enzyme liquid feed environment as ammonium sulfate precipitation and acetone is partially purified by applying the precipitation operations. Enzyme production it has been determined that the most appropriate resource for Egypt starch. The enzyme activity pH 3.5 and 16 °C maximum. The enzyme is stable over a wide temperature and pH range. Broiler chick and the rainbow trout feed Phytase enzyme added mono-gastric animals feed technology with availability. Broiler chick and rainbow trout in a short time the difference between normal feed monogastrik animals fed with less feed consumption and fast growth. In Rainbow Trout increased AST, ALT, ALP, T-Bil, D-Bil, phosphorus, ALB and total phosphorus statistically IBM SPSS Statistics Version was evaluated using 20 package software. p < 0.05 as statistically significant values were accepted.