Mobil cihazlar üzerinden göz hastalıkları takibi
Eye diesease surveilliance system on mobile devices
- Tez No: 444902
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HABİL KALKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tez çalışmasında göz hastalıklarını uzaktan takip edebilecek mobil program geliştirilmiştir. Mobil program göz doktorlarının kullandığı görme anormallikleri, görünüm anormallikleri, ağrı ve rahatsızlık belirtilerini toplayarak doktora iletecektir. Bu belirtilerden görünüm anormallikleri altında bulunan, göz kızarıklık seviyesi tespit edilerek doktorun nesnel bir yaklaşım sergilemesi sağlanmıştır. Ayrıca program vasıtası ile hastaya verilecek olan uyarılar ile ilaç zamanına uyumun artırılarak tedavinin düzgün yapılması sağlanmıştır. Sağladığı bu yöntemler ile sadece bir takip sistemi değil aynı zamanda klinik karar destek sistemi özelliği taşımaktadır. Mobil cihazlar, gerekli olan verileri toplayarak web servise göndermektedir. Doktor ise istediği zaman mobil cihazından giriş yaparak kendi hastalarının belirtilerini takip edebilmektedir. Bu yolla hastalığın uzaktan, güvenilir sosyoekonomik sorunlara neden olmadan takip edilmesi sağlanmıştır. Geliştirilen program daha fazla kullanıcıya ulaşabilmek amacıyla iki farklı işletim sistemi için yazılmıştır. Bunlar Android ve IOS işletim sistemleridir. Android işletim sistemini için olan program java dili ile, IOS için olan program ise swift diliyle programlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a mobile program has been developed for surveillance eye diseases remotely. This mobile program collects vision abnormalities, appearance abnormalities, eye pain and the other disorder symptoms and, sends it to the doctor. These symptoms, eye redness level that also part of appearance abnormalities are evaluated by the developed program. Using the program, doctors can perform better on medical decisions. Also the treatment process of the patient is supported by the medicine time reminder function of the program. This program is not only a surveillance system, but also a clinical decision support system. In the developed system, the required data is gathered by the user's smart mobile devices and the data is send to web service for computation. Doctors can observe their patient's symptoms by logging in with their phones remotely and can track the patient's treatment process at any time. In order to reach more users, this program written in two different mobile operating systems which are Android and IOS. The program for Android operating system has been coded with JAVA and codes for IOS has been coded with Swift programming language.