Hazır yemek sektöründe iş sağlığı ve güvenliği ile risk analizi
Risk analysis with occupational health and safety in catering food sectors
  1. Tez No: 444905
  2. Yazar: ŞİRVAN ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR SALGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada, hazır yemek sektöründe üretim sırasında çalışan personellerin ve çalışılan ortamda oluşan riskler nedeniyle iş sağlığı ve güvenliği ele alınmaktadır. Gıda ürünlerinin, hazır yemek yapımına ulaşana kadar geçen zaman aralığında bir çok aşamadan geçtiği ve bu zaman aralığında da yine risklerin oluştuğu görülmektedir. 2014 yılında Türkiye'de gıda üretimi sırasında oluşan kazaların sayısına bakıldığında diğer sektörler arasında ilk 5'e girmektedir. Bununla birlikte çalışanlar bir de meslek hastalıklarının etkisinde kalmaktadır. İş kazalarının ve meslek hastalıklarının azalması için bazı önlemler alınması gerektiği belirlenmektedir. Bu önlemler ile, öncelikle tehlikelerin ortadan kaldırılması amaçlanmaktadır. Eğer tehlikeler tamamen ortadan kaldırılamıyorsa, çalışanlara veya çalışma ortamına vereceği zararın azaltılması adına çalışmalar yapılacaktır. Bu çalışmalara örnek olarak Kekik Yemekçilik Sanayi Anonim Şirketi'nin hazır yemek sektöründe L tipi matris çalışma yöntemi ile risk analizi yapıldı. Risk analizi çalışması sonucunda görülen riskler için önlemler alındı.
Özet (Çeviri)
In this study, the occupational health and safety, in connection with the risks and hazards where they are arising from during production staff employees and the working environment, for catering sector evaluated. Food products exposed to several stages until it reaches the ready-made meals, moreover; in this period of time it has been seen to occur again of the risks and dangers. In 2014, in terms of the accidents that occur during the food production in Turkey is to enter the top 5 among the other sectors. However, employees also remain under the influence of an occupational disease. It was determined that some measures should be taken for the reduction of occupational accidents and occupational diseases. With these measures are primarily intended to eliminate the danger. If the hazards can not be eliminated, some studies were conducted in the name of reducing harm to the working environment or employees. Kekik Yemekçilik Industry İncorparated Company is located examples of the catering sector and the risk analysis of the company's was conducted with L-type matrix operation method. As a result of the risk analysis, the precautions about the foreseen risks was taken.