W(CO)2(COC2H5)Tp* kompleksinin sentezi
Synthesis of W(CO)2(COC2H5)Tp* complex
  1. Tez No: 444906
  2. Yazar: SERPİL KAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİS MARŞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmanın amacı W(CO)2(COC2H5) Tp* kompleksini sentezlemektir. Birçok metal karbonil kompleksi sentezlenmiş olmasına rağmen Tp* ligandını içeren metal karbonil kompleksleri literatürde son derece nadirdir. Bu nedenle W(CO)6 ve uygun ligandlar ile W(CO)2(COC2H5)Tp* kompleksi sentezlendi. W(CO)6, asetonitril içinde asetonitril ile tepkimeye girerek W(CO)2(MeCN)3 bileşiğini verdi. KTp* , W(CO)3(MeCN)3 bileşiğine ilave edildiğinde [W(CO)3Tp*]- kompleksini verdi. (C2H5)3OBF4'ü [W(CO)3Tp*]- ye ilave ettiğimizde beklenen W(CO)2(COC2H5)Tp* kompleksini vermektedir. Deneysel sonuçlar bu karbonil kompleksinin çözelti fazında havaya karşı duyarlı olduğunu göstermektedir. Bu sebepten ötürü bütün reaksiyonlar inert azot atmosferi altında oluşturuldu. Bu sentezlenen karbonil kompleksinin yapısı, elementel analiz verileri, kütle spektrumu, IR spektrumu, 1H NMR ve 13C NMR spektrumu kullanılarak aydınlatıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is synthesis of tungsten carbonyl complex. There are a lot of synthesized carboyl complexes but complexes includinig Tp*metal carbonyl are very rare in literature. For this purpose W(CO)2(COEt)Tp*complex was synthesed from W(CO)6 and appropriate ligands. W(CO)6 was reacted with asetonitril in asetonitril to give the W(CO)3(MeCN)3. Addition of KTp* to the W(CO)3(MeCN)3 complex gives the anionic complex [W(CO)3Tp*]-. Addition of (C2H5)3OBF4 to the [W(CO)3Tp*]- has given the expected carbonyl complex W(CO)2(COC2H5)Tp*. Experimental results show that this carbonyl complex is air-sensitive in solution. For this reason all reactions have been performed under a nitrogen atmosphere. The structure of this synthesized carbonyl complex was identified by using elemental analysis data, Mass spectra, IR spectra, 1H NMR spectra and 13C NMR spectra.