Yığma tipi yapıların deprem etkisi altında aletsel veri ve hesaplamalara göre değerlendirilmesi
Evaluation based on calculation and device data under the earthquake impact of masonry type buildings
  1. Tez No: 444914
  2. Yazar: SAKİNE SİNEM YÜCEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT BİKÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Türkiye'de yapıların çoğunluğunu yığma yapılar oluşturmaktadır. Yığma yapılar ağır olmaları, deprem gibi dinamik ve yatay yüklere dayanımlarının az olması nedeniyle, genellikle depreme dayanıklı yapılar olarak tanımlanmamaktadır. Ekonomik koşullardan dolayı, Türkiye'de yığma yapı inşaatı devam edeceğinden, bu yapıların elden geldiğince depreme dayanıklı inşa edilmesi, depreme karşı performanslarının bilinmesi ve deprem dayanımlarının arttırılması gerekmektedir. Yığma yapılarda çoğunlukla tüm duvarlar taşıyıcı olduğu için duvarlardaki her türlü hasar doğrudan taşıyıcı sistemi etkilemektedir. Betonarme yapılardaki gibi taşıyıcı ve taşıyıcı olmayan bölüm hasar ayrımı yapılamamaktadır. Bu tez çalışmasının amacı, Antakya'daki yığma yapı stokunun sınıflarından biri olan Kesme Taş ve Harman Tuğlası yığma tipi binaların hasar potansiyelinin belirlenmesi çalışmalarının, daha önce oluşturulmuş olan veri tabanları ile karşılaştırmalı bir şekilde ve aletsel verilere dayalı doğrusal olmayan analizlere bağlı olarak gerçekleştirilmesidir. Doğrusal olmayan analiz çalışmalarında gerçekçi malzeme özellikleri belirlenmesi için önce malzemeler üzerinde deneysel çalışmalar yapılmıştır. Bu proje çalışmasında İskenderun Teknik Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, İnşaat Mühendisliği Bölümünde deneysel metotlarla elde edilen bina dinamik titreşim parametreleri ile nümerik modellemelerin kalibrasyonu yapılmış ve daha sonra binaların performans seviyesi ve hasar görebilirliği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
A large rate of structures in Turkey, are built as masonry. Although masonry structures are superior in some respects, due to very heavy and less resistance to earthquakes and horizontal loads, they are generally not considered earthquake-resistant structures. However, due to economic conditions, the construction of masonry structures will continue, for instance, these structures have to be constructed as earthquake-resistant, the knowledge about their behaviors under seismic loads has to be improved and also they have to be improved to be earthquake-resistant. As a consequence of walls of masonry buildings are load-bearing, any damage to the walls directly affects structural system. Therefore, A distinction can't be made between load-bearing and non-load-bearing structural parts damage such as reinforced concrete structures. The aim of this thesis is, determination of potential damages of the building classes of masonry structure stock of Antakya, such as Massive Stone and Solid Clay Brick by using non-linear analysis, based on the instrumental data, and compare the results with data bases which were created after former earthquakes. For determination of realistic properties of the masonry structure's material properties, at first, experimental studies were conducted on brick units and mortal specimens.. At this study; the dynamic vibration parameters of the buildings were defined by experimental methods, which were performed at Civil Engineering Department of Iskenderun Technical University, and the calibration of numerical models was performed before the performance analysis of the structures to determine the vulnerability class of the buildings.