Binek otomobillerin hava direnç katsayıları ve durum analizleri
Air resistance factor and state analysis of passenger cars
- Tez No: 444919
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK MISTIKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Binek araçlar yaşantımızda önemli bir yere sahiptir. Günümüzde lüks kullanım tanımının dışına çıkmış ve ihtiyaca dönüşmüştür. Binek araçların tasarımında aerodinamik yapı oldukça önemlidir. Bu yapı sadece görsel teşvik unsuru olmayıp yakıt tüketimi konusunda da önemli hale gelmiştir. Aerodinamik yapı, tasarımda önemli bir parametredir. Yakıt fiyatlarının arttığı günümüzde, hava direncinden kaynaklanan kayıpları olabildiğince alt seviyeye getirmek için iyi bir aerodinamik özelliklere sahip araçlar tasarlanmaktadır. Bu çalışmada, dünyada üretilen ve ülkemizde de oldukça fazla ilgi görerek kullanılan binek otomobillerin hava direnç katsayıları öncelikli olarak ele alınarak segmentlerine göre karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Passenger cars have an important place in our daily lives. Today, they are not luxury anymore, but an important part of our lives. The aerodynamic factors are very important in the design of a typical vehicle. These factors have become important in terms of fuel consumption as well as being a visual incentive. Aerodynamic analysis is an important parameter in the design. Today, high price of fuel, in order to reduce fuel consumption, it becomes important to design vehicles with good aerodynamic characteristics. In this study, air resistance coefficients of various passenger cars studied and compared with each other for the segments they belong to.