Kompozit özlü alüminyum iletkenlerin (ACCC) üretilmesi ve iletkenliğinin yükseltilmesi için yapılan çalışmalar
Studies on the production of composite cored aluminium conductors (ACCC) and improving their conductivity
  1. Tez No: 444932
  2. Yazar: EBRU KISTI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OĞUZHAN AKGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu tezde Kompozit özlü alüminyum iletkenlerin (ACCC) üretilmesi ve iletkenliğinin yükseltilmesi için yapılan çalışmalar anlatılacaktır. Bu konuyla ilgili yapılan 'Yüksek Gerilim Nakil Hatlarında Ülkemizi Geleceğe Taşıyacak Olan Kompozit Özlü Alüminyum İletkenin Üretilmesi ve Geliştirilmesi' isimli '3150824' numaralı proje yöneticisi olduğum TÜBİTAK Projesi kabul edilmiştir. Elektrik enerjisi taleplerinin büyümesiyle birlikte iletim hatlarının kapasitesinin ve etkinliğinin artırılması giderek önem kazanmaktadır. ACCC iletkeninin üretilmesinin temel nedeni geleneksel iletkenlerin dezavantajları göz önünde bulundurularak, artan enerji taleplerini karşılamaktır. Bu tez çalışmasında ACCC iletkeninin avantajları yapılan testlerle desteklenerek anlatılacaktır. İletkenlik değeri yükseltilirken uygulanan ısıl işlemler, elde edilen ısıl işlem verileriyle yapay sinir ağları kullanılarak optimizasyon yapılması ve standartlarda geleneksel iletkenler için belirtilmeyen fakat ACCC iletkenler için minimum değeri belirtilen alüminyumun uzama değerlerinin nasıl yakalandığı anlatılacaktır. Ülkemizde ilk defa üretilecek olan bu iletkenin yapısı, üretim prosesi, standartlarda belirtilen değerlerin tutturulması sırasında yapılan testler ve uygulanan yöntemler anlatılacaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the studies on the production of composite cored aluminum conductors (ACCC) and the works done for improving their conductivity will be proposed. TUBITAK Project“Production and Development of Composite Cored Aluminum Conductors that will move our Country to the Future in High Voltage Transmission Lines”with the number of 3150824 is accepted. Together with the increasing electrical energy demands, increasing the capacity and the efficiency of the transmission lines has gained a great importance. The main reason for producing ACCC conductors is to meet the growing energy demand by considering the disadvantages of the traditional conductors. In this thesis, the advantages of ACCC conductors will be explained via the conducted tests. While improving the conductivity value, heat treatments, performing optimization by using an artificial neural network with the heat treatment values and how the aluminum extension values which are not given for traditional conductors but need to be considered in ACCC conductors are achieved will be explained in details. The structure of this conductor which will be manufactured for the first time in our country, manufacturing process, tests and the methods applied for achieving the values stated in the international standard will be proposed.