Bazı geçiş metal katyonlarının kumarilik asit-1,10-fenantrolin/N,N dietilnikotinamid ligandlarını içeren karışık ligandlı koordinasyon bileşiklerinin sentezi, yapısal karakterizasyonu ve biyolojik aktivitelerinin incelenmesi
Some of the transition metal cations –which ones include coumarilic acid/1,10-phenanthroline/N,N-diethylnicotinamide- complex ligand coordination compounds' synthesis, structural characterisation and various biological activations' examination
- Tez No: 444946
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DURSUN ALİ KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Kumarilik asit benzofuran halkası türevlerinden biridir ve pek çok doğal kaynaktan izole edilebilmektedir. Kumarilik asit ve türevleri çoğu ilaçta etken madde ve endüstrinin birçok dalında aranılan temel malzeme olarak kullanılmaktadır. Kumarilik asit ve türevleri koordinasyon kimyası için önemli ligandlardır ve biyolojik aktiviteleri oldukça dikkat çekicidir. Antifungal, antibakteriyel, antimikrobiyal, antiaritmik, antiaterosklerotik ve kardiyovasküler, antikanser, antidepresan gibi etkiler gösterirler. Ayrıca böbrek taşları ve solunum yolları gibi çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde de kullanılmaktadır. Bu tez çalışması kapsamında, kobalt(II), nikel(II), bakır(II) ve çinko(II) geçiş metallerinin kumarilik asit-1,10-fenantrolin/N,N-dietilnikotinamid ligandlarını içeren karışık ligandlı koordinasyon bileşikleri sentezlenerek yapıları aydınlatılmıştır. Yapıları aydınlatılan moleküllerin biyolojik aktivasyonları hücre kültürü ortamında incelenmiştir. Yapılan karakterizasyon sonuçları göz önüne alındığında sentezlenen komplekslerin molekül formüllerinin aşağıdaki gibi olduğu düşünülmektedir: (I) [Co(C9H5O3)2(H2O)4] (III) [Cu(C9H5O3)2(H2O)2] (II) [Ni(C9H5O3)2(H2O)4] (IV) [Zn(C9H5O3)2(H2O)2] (V) [Co(C10H14N2O)2(H2O)4](C9H5O3)2 (VII) [Cu(C9H5O3)2(C10H14N2O)2(H2O)2] (VI) [Ni(C9H5O3)2(C10H14N2O)2(H2O)2] (VIII) [Zn(C10H14N2O)2(H2O)4](C9H5O3)2 (IX) [Co(C12H8N2)2(H2O)2](C9H5O3)25H2O (XI) [Cu(C9H5O3)2(C12H8N2)(H2O)] (X) [Ni(C12H8N2)2(H2O)2](C9H5O3)25H2O (XII) [Zn(C9H5O3)2(C12H8N2)(H2O)]
Özet (Çeviri)
Coumarilic acid is one of the benzofuran ring derivatives and it could isolated from most of natural sources. Coumarilic acid and its derivatives are used as an active substance in lots of medicine and basic material on lots of subdivisions of industry. Coumarilic acid and its derivatives are very important ligands for coordination chemistry and their biological activities draw attention fairly. They influence as antifungal, antibacterial, antimicrobial, antiaritmic, antiatherosclerotic and cardiovascular, anticancer, antidepressant besides they are used treatment of various diseases as kidney stones disease and respiratory tract disease. In this thesis study, cobalt(II), nickel(II), copper(II) and zinc(II) transition metals complex ligand coordination compounds are synthesized –which ones include Coumarilic acid/1,10-phenanthroline/N,N-diethylnicotinamide ligands- thus their structure are explained. The molecules biological activation studies, which ones' structure are explained, are examined in the environment of cell culture. When take attention about the results of characterisation the complexes molecule formulas', which ones are synthesized, are thought as below: (I) [Co(C9H5O3)2(H2O)4] (III) [Cu(C9H5O3)2(H2O)2] (II) [Ni(C9H5O3)2(H2O)4] (IV) [Zn(C9H5O3)2(H2O)2] (V) [Co(C10H14N2O)2(H2O)4](C9H5O3)2 (VII) [Cu(C9H5O3)2(C10H14N2O)2(H2O)2] (VI) [Ni(C9H5O3)2(C10H14N2O)2(H2O)2] (VIII) [Zn(C10H14N2O)2(H2O)4](C9H5O3)2 (IX) [Co(C12H8N2)2(H2O)2](C9H5O3)25H2O (XI) [Cu(C9H5O3)2(C12H8N2)(H2O)] (X) [Ni(C12H8N2)2(H2O)2](C9H5O3)25H2O (XII) [Zn(C9H5O3)2(C12H8N2)(H2O)]