Bazı geçiş metal katyonlarının nitrat, sülfat, asetat ve klorürlü bileşiklerinin askorbik asit ile indirgenerek nano boyutta sentezi ve yapısal karakterizasyonu
Nano sized synthesis and structural characterisation of nitrate, sulphate, acetate and chlorized compounds of some of the transition metal cations by reduction with ascorbic acid
- Tez No: 498335
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DURSUN ALİ KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Nanoteknoloji son yıllarda bilim insanlarınının dikkatini oldukça fazla çekmiş ve birçok alanda kullanılmaktadır. Tanecikler nano boyutta sentezlendiği için birim hacimde kapladıkları yüzey alanları artmış ve bu durum partiküllerin uygulama alanlarının genişlemesini sağlamıştır. Metal nanopartiküllerin literatürde çok sayıda sentez yöntemi bulunmakla beraber en fazla tercih edilen yöntemlerden bir tanesi de kimyasal indirgenmedir. Bu çalışmada Cu(II), Ni(II), Co(II), Zn(II) ve Mn(II) metallerinin sülfat, nitrat, klorür ve asetatlı tuzlarının indirgeyici ajan askorbik asit bileşiğiyle indirgenerek nano boyutta sentezi yapılmıştır. Aynı metal katyonlarının farklı anyon tuzlarının, nanopartikül sentezine etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Sentezlenen nanopartiküllerin karakterizasyonu için boyut analizi ve geçişli elektron mikroskobu (SEM) analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nanotechnology has attracted the attention of scientists in recent years and has been used in many fields. Since the particles are synthesized at the nanoscale, the surface area they have deposited in a unit volume has increased and this has allowed the application areas of the particles to expand. Metal nanoparticles have many synthesis methods in the literature and one of the most preferred methods is chemical reduction. In this work, sulphate, nitrate, chloride and acetate salts of Cu (II), Ni (II), Co (II), Zn (II) and Mn (II) metals were synthesized at the nanoscale by reducing with the reductive agent ascorbic acid compound. It is aimed to research the effects of different anion salts of the same metal cations on nanoparticle synthesis. In order to the characterization of the synthesized nanoparticles, size analysis (Zeta-Size) and scanning electron microscopy (SEM) analyses were performed.