Bazı geçiş metal katyonlarının kumarin/p-kumarik asit içeren karışık ligandlı komplekslerin sentezi, yapısal karakterizasyonu ve biyolojik aktifliklerinin incelenmesi
Synthesis, structural characterization and biological application of mixed ligands complexes of coumarin/p-coumaric acid wi̇th some transi̇ti̇on metal cations
  1. Tez No: 387605
  2. Yazar: SİNERAY KOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DURSUN ALİ KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anorganik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Kumarin ve türevleri yararlı biyolojik aktivite gösteren doğal bileşiklerin önemli bir sınıfını oluştururlar. Antibakteriyel, antikanserojenik, antifungal, antikoagülan, damar genişletici ve etkin floresan verme gibi birçok özellikleri bakımından dikkate değerdirler. Kumarik asit bitkilerin rengini, kokusunu ve tatlarını veren fenolik asit sınıfı üyesidir. Bu bileşikler doğal antioksidan, mide kanserine yararlı, strese karşı koruma gibi birçok önemli etkiye sahiptir. Yapılan bu çalışmada, kobalt(II), nikel(II), bakır(II), çinko(II) geçiş metallerinin p-kumarik asit ve kumarin/p-kumarik asit içeren tek ve karışık ligandlı kompleksleri sentezlenerek yapıları aydınlatılmaya çalışıldı. Ayrıca yapısal karakterizasyon çalışmaları tamamlanan moleküllerin biyolojik aktivasyon çalışmaları hücre kültürü ortamında yapıldı. Yapılan karakterizasyon sonuçlarına bağlı olarak komplekslerin molekül formülleri aşağıdaki gibi olduğu düşünülmektedir: (I) [Co(C9H7O3)2(C9H6O2)2(H2O)2].4H2O (V) [Co(C9H7O3)2(H2O)2].H2O (II) [Ni(C9H7O3)2(C9H6O2)2(H2O)2].6H2O (VI) [Ni(C9H7O3)2(H2O)2].2H2O (III) [Cu(C9H7O3)2(C9H6O2)2] (VII) [Cu(C9H7O3)2(H2O)2] (IV) [Zn(C9H7O3)2(C9H6O2)2(H2O)2].3H2O (VIII) [Zn(C9H7O3)2(H2O)2].H2O Komplekslerin metal:ligand oranının yapılan çalışmalar sonucunda 1:2 oldukları bulunmuştur. IV ve VIII. kompleksleri diamagnetik olup diğer kompleksler paramanyetiktir. Manyetik moment verileri ve elektronik spektrum sonuçlarına göre komplekslerin koordinasyon çevrelerinin oktahedral olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Coumarin and derivatives are important class of natural compounds having biological activities. These compounds have many effects such as antibacterial, anticarcinogenic, antifungal, anticoagulant and making active fluorescent. Coumaric acid is a member of phenolic acids. This compound in plants color, smell and taste is provided. These compounds have many significant impact such as natural antioxidant, beneficial to stomach cancer and protection against stres. In this study, eight new complexes of p-coumaric acid/coumarin mixed ligand with Co(II), Ni(II), Cu(II) and Zn(II) transition metal have synthesized and the structures of these new complexes were determined. In addition, structural characterization studies completed of molecules of biological activation studies were performed in cell culture medium. Molecular formulas of the obtained complex are as follows: (I) [Co(C9H7O3)2(C9H6O2)2(H2O)2].4H2O (V) [Co(C9H7O3)2(H2O)2].H2O (II) [Ni(C9H7O3)2(C9H6O2)2(H2O)2].6H2O (VI) [Ni(C9H7O3)2(H2O)2].2H2O (III) [Cu(C9H7O3)2(C9H6O2)2] (VII) [Cu(C9H7O3)2(H2O)2] (IV) [Zn(C9H7O3)2(C9H6O2)2(H2O)2].3H2O (VIII) [Zn(C9H7O3)2(H2O)2].H2O The rates of metal: p-coumaric acid: coumarin in complexes was found as 1:2:2. Complexes IV and VIII are diamagnetic, and the other complexes are paramagnetic. According to BM data and result of electronic spectra, the geometry for all of complexes has thought to be octahedral coordination around the metal ions.