İpek böceği Bombyx mori'de larval-pupal gelişim süresince juvenil hormon analoğu fenoksikarb'ın epidermis üzerine etkisi
The effect of the fenoxycarb which is an analogue of juvenil hormone in the larval–pupal progress on to epidermis of silk worm Bombyx mori
  1. Tez No: 444971
  2. Yazar: ÖZLEM EFE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN PARLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Böceklerde vücut yüzeyini kaplayan deri yani integüment embriyonik olarak ektoderm kökenli olup bazal membran, epidermis ve kütikula olmak üzere üç tabakadan oluşmuştur. Epidermis larval yaşam sürecinde, metamorfik değişimler sırasında ve pupal dönemde önemli karakteristik özelliklere sahiptir. Lepidoptera'da deri, larval evrede esnek ve yumuşak, pupal evrede katı ve koruyucu, yetişkin evrede pullarla çevrilidir. Bu özelliklerin tamamı aynı deri hücreleri tarafından üretilir. Bu değişimin ekdizon reseptör kompleksi aracılığı ile gerçekleştiği düşünüldüğünde, jüvenil hormonun bu değişimdeki rolü ve değişimi nasıl kontrol ettiği önem arz etmektedir. İpek böcekleri gibi tam başkalaşım geçiren böceklerde bu başkalaşım süreçlerinin gerçekleşmesi endokrin sistemin iki önemli salgısıyla kontrol edilir; bunlar steroid karakterli olan 20-hidroksiekdizon ve juvenil homondur. 20-hidroksiekdizon deri değişiminde, larva-pupa ve pupa-ergin dönüşümünde meydana gelen, morfolojik ve biyokimyasal değişimleri tetiklemektedir. Juvenil hormon ise ekdizona antagonistik çalışarak larval karakterlerin devam etmesini sağlamaktadır. Bu tez çalışmasında Bombyx mori'de son larval dönemde, larval-pupal metamorfoz sırasında ve pupal dönemde epidermisin morfolojik özellikleri histolojik kesitler hazırlanarak belirlenmiştir. 5. larval evrenin 3. gününde juvenil hormon analoğu olan fenoksikarb (ethyl[2-(4-phenoxy-phenoxy)-ethyl]carbamate) uygulaması yapılmıştır. Fenoksikarbın larval-pupal gelişim sürecinde epidermis üzerindeki histolojik etkileri saptanmıştır. Ayrıca ekdizonun reseptör izoformlarından biri olan ekdizon reseptör B1'in lokalizasyonu ve yoğunluğu immunohistokimyasal yöntemlerle belirlenmiştir. Bununla birlikte epidermisdeki total protein profilleri sodyum dodesil sülfat poliakrilamid jel elektroforezi (SDS-PAGE) yöntemi ile ortaya konmuştur. Sonuç olarak uygulama yapılan grubun örme davranışı göstermediği ve larval evrenin uzayarak larval-pupal deri değişiminin gerçekleşmediği gözlemlenmiştir. Bunun yanı sıra epidermis hücrelerinde ekdizon reseptör B1'in lokalizasyonun olmadığı ya da yoğunluğunun çok az miktarda olabileceği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Integument which covers body surface of insects is an ectodermic originated and consist of three parts; basal membrane, epidermis, and cuticula. Epidermis has an important characteristic properties in the larval life period, in pupal phase and in metamorphic changes. Integument of Lepidoptera is soft and elastic in larval period, solid and protective in pupal phase, covered with lamina in adult period. All these properties are produced by same integument cells. When we think that these changes are taking place by the ecdysone receptor complex, the role of the juvenile hormone and the management of it get a vital importance. In Insects that have an whole metamorphose like silk warms, the metamorphose processes are controlled by two important secretions; 20-hydroxyecdysone which has steroid character and juvenile hormone. 20-hydroxyecdysone induces morphological and biochemical changes in which occur in larval pupa and pupal-adult transformation and molting. In case of Juvenile hormone, it makes to have same larval characteristics working as ecdysone antagonistic. In this thesis, the morphological characteristics of epidermis are presented using histological cross-sections in Bombyx mori which in the last larval stage, during larval-pupal metamorphosis and pupal phase. Fenoxycarb (ethyl[2-(4-phenoxy-phenoxy)-ethyl]carbamate) which is analogue of juvenile hormone is performed on the third days of fifth larval phase. The histological effects of Fenoxycarb on epidermis is established in larval-pupal development stage. Also, density and localization of ecdysone receptor B1 which is one of the ecdysone receptor isoforms is determined by immunohistochemical methods. Nevertheless, the total protein profile of the epidermis is revealed by SDS-PAGE method. As a result, the application group has not shown spinning behavior, and molting has not took place by extending larval phase. Besides, absence of localization of ecdysone receptor B1 is presented or may have a tiny amount that does not make sense.