Semi-synthesis of astragenol derivatives and their biological activities
Astragenol türevlerinin yarı-sentezleri ve bunların biyolojik aktiviteleri
- Tez No: 444972
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAMER KARAYILDIRIM, PROF. DR. ERDAL BEDİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Tümör inhibitörü olmalarından dolayı bazı saponinler, son zamanlarda farmakolojik olarak anti-tümör moleküller olarak hedef durumuna gelmiştir. Saponin temelli yarı-sentetik antikanser ilaç keşfi programları ticari olarak bulunabilen triterpenler ile bir süredir yapılmaktadır. Ancak, Astragalus sikloartanlarının analoglarının hazırlanması ile ilgili çalışmalar çok sınırlıdır. Bu nedenle, sikloastragenol ve siklokantagenol'en hareketle yeni antikanser ajanların kimyasal sentez yoluyla hazırlanması konusunda çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmada, Astragalus bitkisinden en yüksek verimle Astragaloside IV, Astragaloside VII, Siklokantagenol ve Sikloastragenol moleküllerinin eldesi amacıyla ekstraksiyon optimizasyonu yapılmıştır. Elde edilen aglikonlardan (siklokantagenol ve sikloastragenol) oksidasyon, açilasyon, alkilasyon, eliminasyon, kondenzasyon reaksiyonları ile 38 yarı sentetik türev hazırlanmıştır. Bu türevler dört farklı kanser hücre hattına karşı (insan prostat kanser hücre hatları: PC-3 and DU-145; insan kolon adenokarsinom hücre hattı: HT-29; insan meme adenokarsinom hücre hattı: MDA-MB- 231) sitotoksik etkileri yönünden taranmıştır. Kırk molekülden 16'sının başlangıç maddesi olan CG'den daha aktif olduğu belirlenmiştir. PC-3 üzerinde 3, DU-145 üzerinde 1, HT-29 üzerinde 1 ve MDA-MB-231 üzerinde 4 molekülün IC50 değeri 10 µM'ın altında bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
After recognizing as potent tumor inhibitors, saponins have suddenly become one of the primary targets for new pharmacologically active anti-tumor molecules. Semi-synthetic anticancer drug discovery programs focusing on saponins mainly engaged with commercially available triterpenoids. However, studies on the preparation of analogues of Astragalus cycloartanes have so far been limited. Therefore, the exploration of new anti-cancer agents prepared from cycloastragenol and cyclocanthagenol via semi-synthesis studies. In this study, extraction conditions were optimized to achieve highest yield of Astragaloside IV, Astragaloside VII, cyclocanthagenol and cycloastragenol from Astragalus trojanus. Forty semi-synthetic derivatives from the isolated aglycones (cyclocanthagenol and cycloastragenol) were prepared by oxidation, esterification, alkylation, elimination and condensation reactions. The compounds were screened for their cytotoxicities against four different cancer cell lines (human prostate cancer cell lines: PC-3 and DU-145; human colon adenocarcinoma: HT-29; human breast adenocarcinoma: MDA-MB- 231). Sixteen out of 38 molecules were established to be more active than the starting compound CG. Three molecules on PC-3 cell line; 1 molecule on DU-145 cell line; 1 molecule on HT-29 cell line and 4 molecules on MDA-MB- 231 cell line exhibited IC50 values lower than 10 µM.