Yeni gypsogenin türevlerinin semi sentezi
Semi synthesis of new gypsogenin derivatives
  1. Tez No: 914364
  2. Yazar: NAFİA GÖKÇE ULUSOY AKKUM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGEN ALANKUŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Gypsophila arrostii bitki köklerinden izole edilen gypsogenin aglikonu pentasiklik yapıda triterpenik bir doğal bileşiktir. Gypsogenin yapısı içeren doğal bileşiklerin biyolojik aktiviteleri bilinmektedir. Bu tez çalışmasında, çöven suyundan elde edilen gypsogenin aglikonu üzerinden anilin türevleri ile 12 adet yeni semi-sentez bileşikleri sentezlenmiştir. Bileşiklerin yapıları çeşitli spektroskopik analiz (FT-IR, LC-MS, NMR) yöntemleriyle belirlenmiştir. Sentezlenen bütün bileşiklerin biyolojik aktivite testleri K562 (insan miyeloid lösemi (KML)), Jurkat (insan T hücre lösemi), HeLa (insan servikal kanseri) ve MCF-7 (insan meme kanseri)'ne antikanser (antiproliferatif) aktivite çalışmaları referans bileşiği imatinib ile kıyaslanarak yapılmıştır. Bu verilerden yola çıkarak aktif sitotoksik etki gösteren bileşikler için Kumamoto Üniversitesi'nde tümör seçiciliği, apoptotik etkileri çalışılmıştır. Tüm gerçekleşen aktivite çalışmaları sonucu olarak en etkin ve seçici olarak kabul edilen bileşikler için Abl-tirozin kinaz inhibitor aktivite ve molekuler docking çalışmaları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Gypsogenin aglycone isolated from Gypsophila arrostii plant roots is a triterpenic natural compound with a pentacyclic structure. Gypsogenin aglycone, which is obtained from many plants, is known for its biological activities such as antiviral, antitumor, and anti-cancer. In this thesis study, 12 new semi-synthesis compounds were synthesized with aniline derivatives using gypsogenin aglycone obtained from çöven water. The structures of the compounds were determined by various spectroscopic analysis (FT-IT, LC-MS, NMR) methods. All semi-synthesized compounds were made anti-cancer (antiproliferative) activity studies on K562 (human myeloid leukemia (CML), Jurkat (human T cell leukemia), HeLa (human cervical cancer) and MCF-7 (human breast cancer) cell line that were compared with reference compound imatinib. Based on these data, tumor selectivity and apoptotic effects were determined for compounds with active cytotoxic effects was studied in Kumamoto University. As a result of all activity studies, Abl-tyrosine kinase inhibitor activity and molecular docking studies were carried out for the compounds considered to be the most effective and selective.