Termik santrallerin çevresindeki radyoelementlerin atmosferik dispersiyonunun modellenmesi
Modeling of atmospheric dispersion of radioelements around the thermal power plants
  1. Tez No: 444981
  2. Yazar: EFEM BİLGİÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE AYTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Çevre Mühendisliği, Physics and Physics Engineering, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu tez çalışmasında, Batı Anadolu'da yer alan Orhaneli, Tunçbilek ve Seyitömer termik santrallerinden kaynaklanan radyonüklitlerin atmosferik dispersiyonu ve depozisyonu modellenmiştir. Atmosferik dispersiyonun ve depozisyonların hesaplanması için, EPA tarafından geliştirilmiş olan, CAP88PC isimli yazılım kullanılmıştır. Modelleme çalışması için gereken meteorolojik parametreler, Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün ilgili meteoroloji istasyonlarından temin edilmiştir. Kaynak verileri ve tasarım parametreleri de eklendikten sonra model her bir tesis için çalıştırılmıştır. Orhaneli termik santrali civarında, uçucu küldeki konsantrasyonla orantılı olarak 232Th'un, 40K ve 226Ra'a nazaran daha yüksek aktivitelerde dağıldığı ortaya çıkmıştır. Birbirlerine yakın mesafede olması sebebiyle aynı meteorolojik verilerin kullanıldığı Seyitömer ve Tunçbilek termik santrallerinde, atmosferik dağılımlar birbirine paralel olarak elde edilmiştir. Yapılan analize göre kirletici depozisyonunun bir yıllık dağılımı ağırlıklı olarak kuzey ve batı yönlerinde yoğunlaştığı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, atmospheric dispersion and deposition of radionuclides originates from Orhaneli, Tuncbilek and Seyitomer Coal Fired Power Plants located in Western Anatolia were modeled. CAP88PC software developed by EPA has been used to estimate atmospheric dispersion and deposition. Required meteorological data for modeling study were obtained from Turkish State Meteorological Service. The model was applied for all plants after the source terms and design parameters added. The results showed that radioactivity concentration of 232Th higher than radioactivity concentration of 40K and 226Ra around the Orhaneli Coal Fired Power Plant due to flying ash concentrations. Atmospheric dispersions were obtained as parallel with each other because same meteorological data were used for both plants. According to analyses', a yearly dispersion of radioactive pollutant deposition dominated on north and west directions.