Farklı oranlarda keçi sütü ile üretilmiş probiyotik dondurmaların kalite özellikleri üzerine bir araştırma
The quality attributes of probiotic ice creams produced by different rates of goat milk
- Tez No: 444980
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM KARAGÖZLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Süt Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Araştırmada, tamamen inek sütü, tamamen keçi sütü ve her ikisinin (%50 - % 50) karışımı ile üretilen 3 farklı dondurmaya probiyotik özellik kazandırmak amacıyla Lactobacillus paracasei subsp. paracasei, Bifidobacterium longum ve Bifidobacterium bifidum ortak kültürleri ilave edilmiş ve dondurmalardaki reolojik, kimyasal ve duyusal özelliklerine olan etkisi belirlenmeye çalışılmıştır. Üretilen dondurmalar -18 ºC'de 90 gün boyunca depolanmıştır. Depolamanın belirli günlerinde (1., 30., 60. ve 90.) fiziksel, kimyasal, mikrobiyolojik ve duyusal analizler gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre ürün gruplarının yağ, protein, titrasyon asitliği, pH, erime oranı ile sertlik değeri, viskozite sonuçlarına, Lactobacillus paracasei subsp. Paracase ve Bifidobacterium spp.
Özet (Çeviri)
In the research, besides others, also in order to make the three ice creams that is produced with complete cow milk, complete goat milk, and mix of the both ones (50%:50%) gain probiotic culture, Lactobacillus paracasei subsp. paracasei, B. longum and + B.bifidum mutual culture (as probiotic culture), Reologic, chemical and sensorial the characteristics of ice crem samples were discussed. The produced ice creams were stored in -18°c for 90 days. In certain days of storage (1st, 30th, 60th and 90th) some Physicochemical, microbiological and sensory properties of samples were investigated. According to the results that were observed , it was seen that the product groups had an important inspiration istatistically, on fat, protein, titration acidity, pH, melting ratio, results of viscosite, the levels of hardness, the counts of Lactobacillus paracasei subsp.