Karacabey tarım işletmesindeki farklı ırk ve kökenlere sahip ineklerin süt verimlerinin kalıtım derecelerinin tahmini
- Tez No: 44501
- Danışmanlar: DOÇ.DR. OKAN ERTUĞRUL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışma, Karacabey Tarım işletmesinde süt veriminin araştırılması ile ilgili olarak yapılacak ıslah çalışmalarında yararlı olabilecek bir kriter olan kalıtım derecesi tahmini amacıyla yapılmıştır. Çalışmada, 111 baş Amerikan Esmeri, 142 baş Amerikan Holştaynı, 87 baş Alman Esmeri, 130 baş İsviçre Esmeri, 83 baş Hollanda Holştaynı ve 207 baş Karacabey Esmeri'nden oluşan toplam 760 baş ineğin farklı laktasyon dönemlerine ait süt verimlerinden istifade edilmiştir. Süt verimleri, 2x305xEÇ standardizasyon işlemine göre düzeltilmiştir. Ayrıca çalışmada süt veriminden istifade edilen hayvanların pedigri kartlarından yararlanılarak Esmer ve Holştaynlar için ayrı ayrı akrabalık katsayıları hesaplanmıştır. Baba Bir Üvey Kardeşler Korrelasyonu metodu kullanılarak kökenlerine göre sığırların süt verimlerine ait kalıtım dereceleri tahmin edilmiştir. Kalıtım Dereceleri; - Her bir babanın sağlanabilen tüm kızlarının, EÇx305 düzeltilmesi yapılan süt veriminden istifade edilerek, - Her bir babanın en az 5 yavrusunun EÇx305 düzeltilmesi yapılmış süt verimleri dikkate alınarak, - Her bir babanın en az 5 yavrusunun gerçek süt verimleri kullanılarak üç ayrı durum için tahmin edilmişlerdir. Yine tahminler yapılırken hem çalışmadan elde edilen akrabalık katsayıları hem de yöntemin kendisinden gelen akrabalık katsayısı dikkate alınarak ayrı ayrı kalıtım dereceleri tahmin edilmiştir. Sığırların kökenlerine göre ayrılarak her bir köken için ayrı ayrı kalıtım derecesi tahmin edilmiş ancak sonuçlar tatmin edici bulunmamıştır. Çalışmada en uygun sonuca, elde edilen yeni akrabalık katsayılarının kullanıldığı en az 5 yavrusu olan babalar ile kökenlerin değil de ırkların dikkate alındığı durumda ulaşılmıştır. Buna göre süt verimine ait kalıtım derecesi; - Esmer Irkı için : 0,3050±0, 1 1 82 - Holştayn Irkı için : 0,2926 ±0,2562 olarak tahmin edilmiştir. Anahtar Kelimeler : Kalıtım Derecesi, Baba Bir Üvey Kardeşi» Korrelasyonu Metodu, Süt Verimi, Sığır
Özet (Çeviri)
52 7. İNGİLİZCE ÖZET ( SUMMARY ) The objective of this study was to forecast the inheritance degree, a useful criterion, in the improvement studies which would be conducted for searching the milk productivity in the Karacabey State Farm. Total 760 cows, of which milk yields were used in the study were in different lactation period, were consisted of 1 1 1 American Brown - 142 American Holstein - 87 German Brown - 130 Swiss Brown - 83 Holland Holstein and 207 Karacabey Brown. Milk yields were corrected according to 2x305xEC standardization procedure. Furthermore, relativity coefficients were calculated separately for Brown and Holstein cows using pedigree cards of animals whose milk yield were utilized in the study. Inheritance degree for milk yield according to the origin of catties were estimated by using the step sisters of the same father correlation method. Heredity degrees: - Utilizing ECx305 corrected milk yields of all female children of each father secured, - Considering ECx305 corrected milk yields of at least 5 children of each father, - Using true milk yields of at least 5 children of each father, were estimated for three different situation. Again, inheritance degrees were calculated one by one considering the relativity coefficients obtained from the study and those from the method itself. Cattles were grouped according to their origins and inheritance degree for each origin was estimated one by one, but the results were not found to be satisfactory. The best suitable result was reached when the race rather than the origin was considered and in the cases where obtained new relativity degrees were used for fathers having at least five children. Accordingly estimated inheritance degree for milk yield were as follows: for Brown race : 0,3050±O, 1182 for Holstein race : 0,2926+0,2562 Key Wards : Heritability, Half-Sib Correlation Method, Milk Yield, Cattle