Bazalt ve cam elyaf takviyeli biyo-bazlı poliamid kompozit malzemelerin hazırlanması ve özelliklerinin incelenmesi
Preparation and investigation to properties of basalt and glass fiber reinforced bio-based polyamide composite materials
- Tez No: 445014
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ARİF KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Polimer Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, farklı oranlarda kırpılmış bazalt ve cam elyaf takviyeli bio-içerikli poliamid malzemeler eriyik harmanlama yöntemi ile karıştırılmış, arayüzey özellikleri gözlemlenmiş ve bu malzemelerin mekanik ve termal özellikleri incelenmiştir. Çalışma da farklı oranlarda bio-içeriğe sahip poliamid 6.10, 10.10 ve 10T malzemeleri polimerik matris olarak, kırpılmış bazalt elyaf ve cam elyaf ise takviye malzemesi olarak kullanılmıştır. Farklı oranlarda takvive malzemeleri içeren kompozit numuneler çift vidalı ekstruder yardımıyla hazırlanmış ve bu malzemelerin mekanik, termal özellikleri çekme, çentikli izod darbe dayanım, eğilme, diferansiyel taramalı kalorimetre (DSC), termogravimetrik analiz (TGA), yük altında eğilme (HDT) testleri ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, chopped basalt and glass fibers and bio-based polyamides were compounded, interfacial properties were observed, thermal and mechanical properties of these samples were investigated in various reinforcing agent ratios. Several bio-based polyamides which have different bio-content were used as polymer matrix and chopped basalt and glass fibers were used as reinforcing agents. Several ratio reinforcing agents content samples are prepared with twin screw extruders and mechanical, thermal properties are evaluated with tensile, notched izod impact, flexural, differential scanning calorimetry (DSC), thermogravimetric analysis (TGA), heat deflection temperature (HDT) tests.