Suitable envelope detail selection proposal for achieving thermal, environmental and budget goals for a hospital patient room in Izmir-Turkey
İzmir Türkiye'deki bir hastanenin hasta odası için bütçe, çevre ve termal hedefleri yakalamaya yönelik uygun kabuk detayı seçimi önerisi
  1. Tez No: 445018
  2. Yazar: PELİN YETKİN YAZICI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKER KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Hastaneler, Energy, Hospitals
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Hastaneler, ısıtma, soğutma, aydınlatma gibi birçok alanda enerji kullanımının en yoğun olduğu bina gruplarıdır. Dünyada ve ülkemizde hastanelerde enerji verimliliğine yönelik çalışmaların öneminin artması nedeniyle bu çalışma hastane bina grupları göz önüne alınarak yapılmıştır. Bu çalışmada, bina kabuğunda enerji, maliyet ve çevresel konulara yönelik çalışmalar yapılmıştır. Böylece minumum enerji tüketimiyle insanlara/hastalara konforlu bir iç ortam sağlayan koşulları ve verileri oluşturarak çevresel etkileri minimize edilmiş, düşük maliyetli ve enerji tüketimi azaltılmış, dış duvar modeli oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Hospitals are buildings that consume major energy in various areas such as heating, cooling and lighting. This study was conducted considering these hospital building groups due to the increase in the importance of the energy efficiency in the hospitals both in the world and in our country. Energy at building envelope, cost, and environmental studies were conducted in this study. Therefore, low cost and reduced energy consuming outer wall model was established by minimizing the environmental effects through establishing the conditions and inputs for a comfortable indoor condition for people/patients with minimum energy consumption.