Factors affecting productivity of technical personnel in construction industry: A field study
İnşaat sektöründe teknik personelin verimliliğini etkileyen faktörler: Bir saha araştırması
- Tez No: 445027
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRKAN EMRE GÜRCANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı İşletmesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
İnşaat sektörünün ekonomi için günümüzdeki yeri tartışılmaz bir öneme sahiptir. Özellikle Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde bu önem çok daha fazladır. İnşaat sektörünün ülke bazındaki öneminin üzerine Türk müteahhitlerinin dünya pazarındaki başarılarını da eklediğimiz zaman insan gücü açısından da ortaya çok büyük bir tablo çıkmaktadır. İnşaat sektörünün günümüz rakamları ile gayri safi yurt içi hasıladaki payı yaklaşık olarak %5 olup, sektörlere göre dağılımda istihdamdaki payı %7'ye ulaşmaktadır. Türk Müteahhitler birliğine göre ise inşaat sektörünün direkt veya dolaylı olarak etkilediği sektörleri hesaba kattığımızda bu oranlar gayri safi yurt içi hasıla için %30'lara, istihdam için ise %10'lara ulaşmaktadır. Makro ölçülerde bakıldığı zaman bu kadar büyük bir öneme sahip olan inşaat sektörü, ne yazık ki içerisinde birçok belirsizlikleri de barındırmaktadır. Bu belirsizlikler içerisinde en önemlilerden biri de verimliliktir. Sahada yapılan işler için yayınlanan ve herkes tarafından kabul gören gerçekçi bir kılavuz olmamasına karşın, şirketten şirkete ve projeden projeye göre değişen bir takım verimlilik rakamları mevcuttur. Ancak, böylesine büyük ölçekli bir sektörü yöneten teknik personele ilişkin verimlilik ile ilgili bir çalışma hemen hemen hiç bir inşaat firması tarafından sürdürülmemektedir. Teknik personel tarafından yapılan işlerin nicelikten daha çok niteliğe bağlı olmasından dolayı ölçümlenmesi kolay olmadığından teknik personel verimliliğine etki eden faktörlerin tespit edilmesinin daha uygun olacağı değerlendirilmiştir. Bu çalışmada amaçlanan teknik personel verimliliğine etki eden faktörlerin tespit edilmesi ve bunların önem derecelerine göre sıralanmasıdır. Ayrıca faktör analizi ve küme analizi kullanılarak faktörler arasındaki ilişkilerin açıklanması amaçlanmıştır. Bu çalışma analizlerin sonuçlarına dayanarak sektör çalışanlarına tavsiye niteliğinde bir veri sunmayı, teknik personelin verimliliğini arttırmak için bir gerekli adımların atılmasına destek olmayı hedeflemektedir. Bu tez çalışması altı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, öncelikli olarak tezin amacı ve kapsamı açıklanmıştır. Buna ilave olarak özet bir şekilde tezin hazırlanması sırasında izlenen yol ve bu tezin bölümleri ile ilgili açıklayıcı bilgiler sunulmuştur. İkinci bölümde, araştırmaya konu olan kavramlara ilişkin literatür taramasına ve istatistiksel bilgilere dayanan genel bilgiler verilmiştir. Bu kavramlardan ilki verimlilik kavramıdır. Verimlilik kavramının farklı tanımlarına yer verilmiş ve literatürdeki verimlilik modelleri sunulmuştur. Verimliliğin en basit şekilde tanımı çıktıların girdilere oranı olarak ifade edilmektedir. Bu bölümde açıklanan diğer bir unsur ise Türkiye'de inşaat sektörü ve sektörün ülke ekonomisine katkısıdır. Bunun açıklanmasında Türkiye İstatistik Kurumu verilerine başvurulmuştur. Bu bölümde dikkat çeken önemli bir bilgi inşaat sektörünün ekonomik krizler karşısındaki kırılganlığıdır. İnşaat sektörü her ne kadar ekonomi için çok önemli olsa da ekonomik kriz yaşanan yılların tamamında büyüme ani bir şekilde durmuş hatta küçülmeye gitmiştir. Bu kırılganlığın da istihdam üzerindeki etkisi de ayrı bir öneme sahiptir. Bu genel bilgiler sunulduktan sonra tezin ana konusu olan verimliliğe etki eden faktörlerin tespit edilmesine geçilmiştir. Öncelikle genel olarak literatürde verimliliğe etki eden faktörlerle ilgili çalışmalar taranmış ve bunlar ile ilgili bilgiler paylaşılmıştır. Daha sonra inşaat sektörüne özel verimliliğe etki eden faktörlerin tespiti için literatür taraması yapılmış ve bu bilgiler ışığında literatürde daha önceden tespit edilen verimlilik modelleri sunulmuştur. Bu modeller ve çalışmalar ışığında verimliliğe ekti ettiği tespit edilen faktörler de bu bölümde paylaşılmıştır. Üçüncü bölümde, çalışmada kullanılan metoda ilişkin detaylı bilgiler verilmektedir. Bu çalışmada niçin anket ile veri toplama yoluna gidildiği açıklanmıştır. Ankette kullanılan Likert tipi ölçekle ilgili bilgiler de bu bölümde paylaşılmıştır. Ayrıca, bu çalışmada kullanılan istatistiksel yöntemler de detaylı bir şekilde tanımlanmıştır. Faktörlerin önem derecelerinin tespiti için kullanılan Göreceli Önem Endeksi (Relative Importance Index) yöntemi ile ilgili bilgi verilmiştir. Bu yöntemin literatürde daha önce hangi benzer çalışmalarda kullanıldığı açıklanmış ve bu çalışmaya uygunluğu da burada açıklanmıştır. Göreceli Önem Endeksinin Likert tipi ölçekli anketlere verilen cevaplar kullanılarak uygulanan bir hesap yöntemi olduğu ve verilen cevaplara göre faktörlerin önem derecelerini nasıl tespit ettiği de formülleriyle birlikte sunulmuştur. Veri setinin güvenilirliğini test etmek için uygulanan Cronbach Alpha yöntemi de açıklanmıştır. Ayrıca, faktörler arasındaki ilişkilerin açıklanması ve bu veri setinin daha az faktörle nasıl ifade edilebileceğinin tespiti için kullanılan Faktör analizi ve bu analizin aşamaları hakkında da bilgiler bu bölümde aktarılmıştır. Bu bölümde son olarak da anket katılımcılarının verdiği cevaplara göre anlamlı bir grup oluşturup oluşturmadığını açıklayabilmek için kullanılan küme analizi yöntemi ve bu yöntemin aşamaları açıklanmıştır. Dördüncü bölümde, tez çalışmasında kullanılan anket ile ilgili detaylı bilgiler verilmiştir. Bu bölümde öncelikle anketin hedeflenen örneklem ve nüfusu anlatılmış, daha sonra anketin oluşturulması ve yapısal detayları aktarılmıştır. Ayrıca bu bölümde ankete konu alan faktörlerin neler olduğu ve bunların hangi literatür çalışmasından teze aktarıldığı ile ilgili bilgiler sunulmuştur. Bu bölümün sonunda ise ankette yer verilen demografik sorulara göre katılımcıların dağılımını gösteren detaylı bilgiler sunulmuştur. Beşinci bölümde ise sonuçlar ve analizler aktarılmaktadır. Burada öncelikli olarak veri setinin güvenilirliği ile ilgili olarak bilgi veren Kasier-Meyer-Olkin Ölçümünün, Barlett Testi ve Cronbach Alpha testlerinin değerleri aktarılmıştır. Bu testlerin tamamında veri setinin olası en yüksek skorlara sahip olduğu gözlenmiştir. Ancak, Cronbach Alpha testinin sonuçları incelendiğinde“çalışanın cinsiyeti”faktörünün veri setiyle alakalı olmadığı tespit edilmiş ve SPSS yardımı ile yapılan analizlere bu faktör dahil edilmemiştir. Faktörlerin anket katılımcıları tarafından tespit edilen önem derecelerine göre sıralanması için yapılan Göreceli Önem Endeksi (Relative Importance Index) sonuçları da bu bölümde paylaşılmıştır. Anket sonuçlarına göre inşaat sektöründe teknik personel verimliliğine etki eden ilk üç faktör Çalışanın Motivasyonu, Yöneticinin Yetersizliği ve Yetersiz İletişim olarak tespit edilmiştir. En düşük önem derecesine sahip ilk üç faktör ise Çalışanın Cinsiyeti, Çalışanın Medeni Durumu ve Sendika hakları ile kurallarının etkisi olarak tespit edilmiştir. Daha sonra faktör analizinin sonuçları aktarılmıştır. Yapılan faktör analizi neticesinde veri setini %60,32 oranında temsil eden 9 faktöre ulaşılmıştır. Bunlar Yönetimsel Faktörler, Dış ve İşveren Kaynaklı Faktörler, Motivasyonla İlgili Faktörler, Ödenti Faktörleri, Çalışma Koşulları ile İlgili Faktörler, Refah ve Konforla İlgili Faktörler, Eksik Kaynak Faktörleri, Kişisel Faktörler ve İş Yükü Faktörleri olarak adlandırılmıştır. Bu bölümde son olarak küme analizi yapılmıştır. Yapılan küme analizinin sonuçları farklı sayıdaki küme grupları için araştırılmış, anket bölümünde sorduğumuz demografik özelliklere uygun bir kümelenme tespit edilememiştir. Son bölüm olan altıncı bölümde ise sonuçlar ve tartışmalar sunulmuştur. Katılımcıların verdiği cevaplar neticesinde tespit edilen faktörlerin göreceli önem endeksine göre en önemlileri ve en önemsizleri sunulmuştur. Daha sonra faktör analizi neticesinde tespit edilen dokuz faktör grubu belirtilmiş ve bu faktör gruplarından bir tanesi örnek gösterilerek nasıl adlandırıldığı açıklanmıştır. Ayrıca, faktör analizi neticesinde verimliliğe etkisi sorgulanan faktörlerden büyük bir kısmının yönetimsel faktörler altında ifade edilebileceği tespit edilmiştir. Tezin son bölümünde analizler neticesinde öngörülen tavsiye olarak şirketlerin yönetici yetiştirmeye ağırlık vermesi gerektiği, ancak bu yöneticilerin başarılı olabilmesi için de şirket sahiplerinin kararlıkla bu işe kendilerini adamaları gerektiği ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The construction industry has great importance for the economy especially in developing countries such as Turkey. While having such a great importance at macro level, there are many uncertainties for the industry to overcome. Productivity is one of the most important uncertainties of the industry. Most of the companies in the industry do not have any performance measure for the technical personnel and since the outcome of the technical personnel's work is not quantifiable measuring the productivity of technical personnel is hard to achieve. This study aims to identify and rank the multi-casual factors affecting the productivity of technical personnel in construction industry. By gathering the perceptions of the professionals in the industry the results of this research will form a guideline for maximizing the technical personnel's productivity for Turkish construction industry. This thesis consists of six chapters. In the first chapter, aim and objectives are explained together with the brief explanation of methodology and structure of the thesis. In the second chapter, the terms subject to this study was explained with wide literature review and statistical data. As an initial term Productivity was explained and productivity models in literature were introduced. Subsequently the construction industry profile in Turkey and its contribution to the economy was explained with the support of statistical data of Turkish Statistical Institute. After introducing these general topics, factors affecting productivity in general was detailed with literature review and chapter was finalized with the previous studies from literature with regards to factors affecting productivity in construction industry. In the third chapter, the methodology and the statistical analyses methods are explained. In this research, for ranking the importance level of the factors Relative Importance Index (RII) was used. After that Cronbach's Alpha which was used for the testing of reliability of the data set was explained. Finally, the statistical analyses used in this research which are Factor Analysis and Cluster Analysis are explained. In the fourth chapter, the details of questionnaire survey were given. The objective of survey and target population was presented in this section. Accordingly, the details with regards to design and structure of the thesis including the resources of the factors are explained under this chapter. At the end of the chapter the detailed demographic identifiers of the respondents are given in accordance with the replies to the questionnaire survey. In the fifth chapter, the results and analysis were shared. Initially, the values with regards to reliability tests, namely Kaiser-Meyer-Olkin Measure of Sampling Adequacy, Barlett's Test of Sphericity and Cronbach's Alpha, are shared. All reliability test values are resulted with the best possible values. However, as per the results of Cronbach's Alpha test one factor, which is“personnel gender”, was identified as not related to data set and was not included in the analyses which are conducted via SPSS. Factors are ranked in accordance with their RII values and first three factors with the highest rankings were identified as Personnel's Motivation, Inadequate Supervision and Inadequate Communication. On the other the factors with the lowest RII values were listed as Personnel's Gender, Personnel's Martial Status and, Union Rules and Influences. After that factor analysis were conducted and as per the results of the factor analysis factors were grouped under 9 new factors with the 60.32% cumulative percentage of total variance explained. These nine groups were identified as Management Factors, External and Owner Related Factors, Motivational Factors, Compensation Factors, Working Condition Factors, Welfare and Comfort Factors, Lacking of Resources Factors and Personal Factors. The final analysis that is used in this research is cluster analysis. However, as per the results of cluster analysis none of the clusters was formed as per the demographic specifications of the participants as distinguish with the questions in the questionnaire survey. In the sixth chapter, conclusions and recommendations are presented. As per the results summarized in this chapter, it is recommended to train managers who will have direct impact on the productivity factors. In addition, in order for these managers to take necessary measures importance of companies' commitment is highlighted. The companies should delegate financial power in parallel with the responsibility to the managers.