Türkiye'de hava limanı projeleri için masterplan süreç ve özellikleri
Masterplan process and characteristic for Turkey airport project
  1. Tez No: 445106
  2. Yazar: ATINÇ TUNALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELÇİN FİLİZ TAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Proje ve Yapım Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Planlama süreçleri birçok farklı alanda önem arz etmektedir. Bu farklı alanlarda, her bir aşama için farklı planlama süreçleri mevcuttur. Bunun yanı sıra bir planlama süreci içerisinde birçok kişi görev almaktadır ve bunların her biri sistemin önemli parçalarıdır. Planlama dendiğinde ise öncül olan kent planlamasıdır. Uzun yıllardan bu yana kent planlaması özellikle devlet yönetimlerinin önem verdiği konulardandır. Bu şekilde hükümetler ve yerel yönetimler başarılı bir kent sistemi oluşturmaya çalışmaktadırlar. Bu sistemin içerisinde sivil toplum kuruluşları ve çeşitli çıkar grupları da yer almaktadır. Temel amaç, iyi bir plan oluşturabilme ile birlikte iyi bir kent planlamaktır. Çünkü bu planlar farklı alanlarda kullanılabilmektedir. Bu alanlardan biri de havalimanıdır. Havalimanı planlaması, son yıllarda artan bir öneme sahiptir. Çünkü havalimanlarının kullanım şekli değişmiş ve içerisine yeni fonksiyonlar katılmıştır. Özellikle büyük ölçekli havalimanlarının içerisinde farklı kullanım alanları yer almaktadır. Havalimanı planlamasında sadece havacılık adına önemli alanlar değil, konaklama, otopark, yiyecek ve alışveriş alanları da ön plana çıkmaktadır. Bu alanların her biri yolcular ve havalimanı personeli tarafından sıklıkla kullanılmaktadır. Bu nedenle havalimanı planlama sürecinde her bir alan farklı fonksiyonlar ve farklı bireyler için fonksiyonel bir şekilde kullanılmak adına dizayn edilmelidir. Söz konusu dizayn için de gerekli olan en önemli unsur masterplanlamadır. Sıradan planlama süreçlerinden daha geniş kapsamlı ve daha geniş ölçekli olarak masterplanlama birçok farklı detayı barındırmaktadır. Çeşitli alanlarda kullanılan masterplanlama son derece profesyonel bir yapıya sahiptir ve önemli bir finansal yatırım ile profesyonel bir ekip masterplan süreci için gereklidir. Dünyadaki birçok farklı ve fonksiyonel havalimanının tasarım sürecinde de masterplandan yararlanılmaktadır. Türkiye'de de son yıllarda havalimanı inşa süreçlerinde masterplanlardan yararlanılmaktadır. Bunlardan biri de İstanbul'da inşaatı devam eden Yeni Havalimanı'dır. Bu tez çalışmasında masterplanlama kavramı dahilinde İstanbul'daki üç büyük havalimanının inşa süreçlerindeki masterplanlama süreçleri ele alınmaktadır. Sürecin içerisinde yer alan görevliler ile yapılan görüşmeler ve elde edilen veriler doğrultusunda, masterplanın kavramsal çerçevesi sonrasında söz konusu havalimanlarının masterplanlama süreçleri incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Planning processes are important facts for various areas. In these areas, there are different planning processes for every step. Beside in a planning process, a lot of people are deployed and each one of them are the important pieces of system. In planning issue, city planning is the prior one. For many years, the city planning is one of the issues that the governments had paid attention on. With that ways, governments and municipalities try to create a successful city system. In this system, non-governmental organizations and various interest groups. Basis purpose is about creating a good plan with planning a good city; because these plans may be used in different areas. One of them is airport planning. This planning style has an increasing importance; because the using methods of airports have changed and there are added new functions into it. In particular, there are different areas to use in the great airports. For the airport planning process, there are not just the areas special for aviation sector in the front line; there are also paid attention on accommodation, parking, food and shopping areas. Each one of these areas are used often by passengers and airport workers. That is why every area must be designed for different functions and different individuals to be used as functionally during the airport planning process. In this design, the most important fact is master planning. As more comprehensive and more large-scaled than the ordinary planning processes, master planning includes a lot of different detail. Master planning, which is used in different areas, has extremely professional structure and it needs an important financial investment with a professional staff. Master plans are used for a lot of different and functional airports' designing process. Master plan is used also for the airports' construction process in Turkey. New Airport in Istanbul is one of them and its construction process continues. In this study of thesis, master planning process of Istanbul's three airports in the basis of concept of master plan. In the direction of meetings with the authorities, which are in the planning process and the obtained data from these meetings, these airports' master planning process are investigated after the evaluation on the conceptual frame work of master plan. The goals of this study includes grasping of the master plan concept, which does not only affect the stakeholders but also affects the region and the environment, and masterplans of the airport projects of both already operating and on construction. It is going to be scrutinised that however the management of this project is applicable. This study, which will be done in order to make the master plan project truer and wiser, includes following purposes: • Indication of the correlating methods and milestones of Master Plan Processes in Turkey for the planning phase • Management and creation of the processes, related to project management of these methods • Right indication of the data which will be needed for the defined methods • Completion of the true procedures of analysis which are needed for applications of the methods • Definition of the results of these analyses and datum which are used in the creation of master plan • Definition of what kind of process is needed for creating a masterplan • Putting out the whole study details for the preparation of masterplan Besides, all the steps for creating an ideal master plan, will be defined and through these studies, applicabilities of of masterplan will be viewed. The comparision between an ideal masterplan and INA masterplan will be done and succes rates will be analysed through viewing the recent situation of the masterplan. Planning files, which will involve the lifetime of the project, are needed in order to success in the plannings of large scaled projects where usually the classical planing methods are insufficient. Thus in this thesis, ideal masterplan process and what kind of methods should be tracked in this process, are aimed to be determined. Likewise, this study aimes to analyse the last researches in planning and development of the constructed airports in Istanbul. It is aimed to examine the studies according to the perspective of concept of operations and to measure the usibility of the applications in turkey. The observation of the success rates in the reached goals and application forms of Concept of Operations is also aimed.