Horoz spermasının dondurulması ve fertilite kontrolü
- Tez No: 44512
- Danışmanlar: PROF.DR. NECMETTİN TEKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
48 6. TÜRKÇE ÖZET Bu çalışmada 13 horozdan elde edilen toplam 130 ejakülatın spermatolojik özellikleri ve suni tohumlama yapılan 96 tavuktan toplanan yumurtalarda fertilite sonuçlan araştırılmıştır. Her horozun 10 ejakülatı değerlendirilmiştir. Ortalama sperma miktarı 0.4810.09 ml, spermatozoa motilitesi % 82.20±2.44, spermatozoa yoğunluğu 1.206xl09±0.061/ml, anormal spermatozoa oram ise % 5.25±0.55 olarak belirlenmiştir. Ejakülatların ortalama pH değeri ise 7.07±0.17 olarak bulunmuştur. Sun'i tohumlama için, toplanan ejakülatlar karıştırılıp 2 kısma ayrılmıştır. Bir kısmı Ringer solüsyonu ile 1:2 oranında sulandırılarak tohumlama yapılmıştır. Kalan kısım ise süt tozu solüsyonu ile sulandırılarak yarısı ekilibre edilmeden, diğer yarısı ise +5°C de 45 dakika ekilibre edilip, 7 dakika azot buharında (-120°C) tutulduktan sonra sıvı azota daldırılarak dondurulmuştur. Dondurulmuş sperma +35°C de 20 saniye tutularak çözüldükten sonra tohumlama yapılmıştır. Tohumlama dozu Ringer solüsyonu ile sulandırılan grupta 0.1 mi, dondurulan gruplarda ise 0.25 mi olmuştur. Ringer grubundan % 84.76, ekilibre edilen gruptan % 2.73 ve ekilibre edilmeyen gruptan ise % 8.33 fertilite elde edilmiştir. Çıkış ise Ringer grubunda % 96.63, dondurma gruplarında % 100 olmuştur.
Özet (Çeviri)
49 7. İNGİLİZCE ÖZET (SUMMARY) In this study, spermatological characteristics of 130 ejaculates collected from 13 cocks and fertilization rate of eggs from 96 artificially inseminated hens were investigated. The average sperm volum, sperm motility, sperm concentration, abnormal spermatozoa and sperm pH were found as 0.48±0.09 ml, 82.2 % ± 2.44, 1.206xl09±0.06/ml, 5.25 % ± 0.55 and 7.07±0.17 respectively. Pooled semen devided 2 parts. One part diluted with Ringer diluent for 1:2 ratio and hens inseminated immediately. The other part diluted with milk powder diluent for 1:2 ratio than devided into two equal parts. One part equilibrated for 45 minutes at +5°C than freeze. The other half was frozen directly. Semen precooled for 7 minutes at -120°C in vapor nitrogen after stored in liquid nitrogen. Frozen semen thawed at +35°C in 20 seconds and used for artificial insemination. Dosage of semen were 0.1 ml for Ringer's group and 0.25 ml for frozen semen. Fertility and hatchability rates of collected eggs were found as follows: Ringer 87.76 % and 96.63 %, equilibrated milk powder 2.73 % and 100 %, unequilibrated milk powder 8.33 % and 100 %.