Değişik sulandırıcılarla işlem gören horoz spermasının +5 C' de saklanması ve sun'i tohumlama sonucunda elde edilen fertilite oranları
Fertility rates after insamination with cock semen extended with different extenders and kept at +5 C
- Tez No: 44511
- Danışmanlar: PROF.DR. İ. KAMURAN İLERİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dölerme ve Suni Tohumlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
56 Özet Sunulan çalışmada, horoz spermasını +5°C'de uzun süre koruyabilecek sulandırıcıyı tespit etmek amacı güdüldü. Çalışmanın deneme grubunda 12 horoz (Isa Brown) ve 40 adet tavuk, kontrol grubunda ise aynı ırktan bir horoz ve 10 tavuk kullanıldı. Horozlardan alınan ejakulatlar toplanıp spermatolojik testler uygulandıktan sonra, sperma 2 değişik sulandırıcı ile sulandırıldı ve +5°C'de 0., 6., 24., 48. ve 96. saatlerde spermatolojik testler tekrarlandı. Taze spermada elde edilen spermatolojik ortalama değerler hacim 3.29 + 1.19 cc, massaktivite 3.29 + 0.62 (+ değer), motilite %85.83 + 6.19, yoğunluk 4.34 ± 1.69 x 109/ml, canlı spermatozoit oranı %83.34 ± 6.43 ve anormal spermatozoit oranı %1 1.83 + 0.96 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
58 Summary The aim of this study was to find the extender which could keep the fowl semen longest at +5°C. In the study, 12 cocks (Isa Brown) and 50 hens were used. Ejaculates from the cocks were pooled and spermatological tests were carried out. Same semens were extended whith extender A and B and spermatological tests were repeated on 0., 6th, 24th, 48th and 98th hours at +5°C. Average spermatological values were, volume 3.29 + 1.19 cc, mass activity 3.29 + 0.62 (+) motility %85.83 + 6.19, concentration 4.34 ± 1.69 x 108/cms, live spermatozoa %83.34 + 6.43, abnormal spermatozoa %11.83 + 0.96. Extender B was found superior to the other in motility, abnormal spermatozoa rate and live spermatozoa rate at most of the time periods.