Değişik sulandırıcılar ile dondurulan köpek spermalarında elde edilen dölverimi üzerinde çalışmalar
The Fertility that is obtained by freezing the dogs spermatozoa with some different diluents
- Tez No: 44513
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NAFİZ YURDAYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
71 7-OZET Bu çalışmada, köpeklerden elde edilen ejakulatların iki değişik sperma sulandırıcısı ile dondurulması, çözüm sonrası saptanan spermatozoa motilitesi, ölü spermatozoa ve anormal spermatozoa değerlerinin dölverimleriyle ilişkisi araştırılmıştır. Araştırmada 10'u erkek, 30'u dişi olmak üzere toplam 40 köpek kullanılmıştır. Penisin masajı yöntemiyle erkek köpeklerden alınan ejakulatların miktarı 1.40 +/- 0.21 mi, spermatozoa motilitesi % 76 +/- 1.63, spermatozoa yoğunluğu 5 1 7.50 +/- 93.06 milyon / mi, ölü spermatozoa oram % 27.45 +/- 4.1 1, anormal spermatozoa oranı % 15.9 +/- 3.89 ve sperma PH'sı 6.35 +/- 0.08 olarak belirlenmiştir. Spermatolojik özellikleri değerlendirilen ejakulatlar, İris ve Sodyum sitrat sulandırıcılarıyla sıvı azot buharında dondurulmuştur. Trisle sulandırılmış spermada ekilibrasyonda sonra saptanan spermatozoa motilitesi % 74 +/- 1.63, ölü spermatozoa oranı % 27 +/- 4.92, anormal spermatozoa oranı % 28.80+/-6.32 bulunurken, Sodyum sitratla sulandırılmış spermada aynı özellikler % 70 +/- 2.58, % 43.65 +/- 3.97, % 28.80 +/- 6.32 olarak saptanmıştır. Trisle dondurulmuş spermada çözüm sonu spermatozoa motilitesi % 55 +/- 2.69, ölü spermatozoa oranı % 55.85 +/- 4.48 ve anormal spermatozoa oranı % 35.10 +/- 5.03, Sodyum sitratla dondurulmuş spermada aynı spermatolojik özelliklere ait değerler ise sırasıyla, %51 +/- 2.33,% 56.55 +/- 3.68 ve % 43.55 +/- 7.75 olmuştur. Öte yandan, Tris'le dondurulmuş spermalarla yapılan tohumlamalardan %41.6 doğum oranı ve bir doğumda ortalama 3.1 yavru alınırken, Sodyum sitrat ile dondurulmuş sperma ile tohumlanan köpeklerde aynı değerler % 40.7 ve 3.1 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
72 8- SUMMARY The Fertility That is Obtained By Freezing The Dogs Spermatozoa With Some Different Diluents The aim of this research was to investigate the relation of sperm of motility, abnormal morphology and dead spermatozoa and fertility by the use of dog ejakulates which were frozen -thawed with two different semen diluente. İn this experiment 10 male and 30 female ( total 40 ) dogs were treated. The spermatological characteristics of samples which were collected from dogs by manual massage are as followsrejakulate volume averaged 1.40+/- 0.21 ml, sperm motility % 76 +/- 1.63, sperm concentration 517.50+/- 93.06 millions/ml, percentage of dead sperm % 27.45 +/- 4.1 1, percentage of abnormal sperm % 15.9 +/- 3.89 and PII 6.35 +/- 0.08. Semen from dogs was diluted by Tris and Sodium Citrate diluents and frozen in liquid nitrogen. Post- equilibration sperm motility, percentage of dead sperm and percentage of abnormal sperm were % 74+/- 1.63,%42.30+/-4.50 and 27+/- 4.92 and respectively for dilued semen with Tris, %70+/-2.58, %43.65+/-3.97, %28.80+/-6.32 respectively with Sodium Citrate. Post-thawing sperm motility, percentage of dead sperm and percentage of abnormal sperm were recorded % 55+/- 2.69, %55.85 +/- 4.48 and %35.10 +/- 5.03 respectively for diluted semen with Tris, %51+/- 2.33, %56.55 +/- 3.68 and %43.55 +/- 7.75 respectively with Sodium Citrate. The conception rate and litter size for following insemination with frozen semen were %41.6 and 3.1 for Tris diluent and %40. 7, 3.1 Sodium Citrate diluent respectively.