Detektörün enerji çözünürlük kabiliyeti'nin kütle soğurma katsayısı üzerine olan etkisinin belirlenmesi
Determination of dedector enrgy resolution capacity effect on mass attenuation coefficient
- Tez No: 445138
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SONGÜL AKBULUT ÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada 81-662 keV enerji aralığında Mg ve W'in kütle soğurma katsayıları Monte Carlo metoduyla hesaplanarak HPGe ve NaI dedektölerinin performansları belirlenmiştir. Dedektör performanslarını belirlemek için çapları 2 mm ile 20 mm arasında değişen koli-maörler kullanılmıştır. Görülmüştür ki, kolimatör çapları arrtıkça, kütle soğurma katsayıları azalmıştır. Bu azalma NaI dedektörü için HPGe dedektörüyle kıyaslandığında daha belir-gindir. NaI dedektörüyle elde edilen sonuçların aksine, HPGe için kolimatör çapı 10 mm olduktan sonra kütle soğurma katsayılarının artık azalmadığı görülmüştür. Bu durum HPGe dedektörlerinin daha iyi enerji çözünürlüğüne sahip olduğu gerçeğiyle ilişkilendirilmiştir. Bu gerçeği görünür hale getirmek için, hem HPGe hem de NaI dedektörleriyle 662 keV için spektrumlar oluşturulmuştur. Monte Carlo sonuçlarını teyit etmek için, Mg'un kütle soğurma katsayıları 662 keV için 2-10 mm kolimatör çaplarında ölçülmüştür. Sonuçların gayet uyumlu olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the performances of HPGe and NaI detector were determined in calculating mass attenuation coefficients of Magnesium (Mg) and Tungsten (W) for the energy inter-val of 81-662 keV. In order to reveal the ability of the detectors, collimators were used the diameter of which ranges from 2 mm to 20 mm. It was observed that, as collimator diame-ters increased, the mass attenuation coefficients decreased. The decrease in mass attenua-tion coefficients was more significant for NaI detector as compared to those of HPGe de-tector. It was also seen that after the collimator diameter increased to 10 mm, the mass attenuation coefficient reached the saturated value for HPGe detector unless the case of NaI. It was linked to the fact that HPGe detector has superior energy resolution as compa-red to NaI detector. To visualize that, spectrums were created for the energy value of 662 keV for both HPGe and NaI. In order to check the validity of the Monte Carlo results, experimental measurements were performed with both HPGe and NaI detector for 662 keV as for the mass attenuation coefficients of Mg for the detector collimator diameters ranging from 2 mm to 10 mm. A good agreement was observed.