Büyükşehir ve küçük yerleşim alanlarında içme ve atık suların arıtılmasının araştırılması
Metropolitan residential areas and small drinking and wastewater investigation in the purification
  1. Tez No: 445142
  2. Yazar: FERRÜ BEŞPARMAKKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET UĞURLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Gelişmekte olan ülkelerde, endüstriyel etkinliklere paralel olarak çevre kirliliği problemi artmış ve üzerine düşülmesi gereken bir konu haline gelmektedir. Çevre kirliliğini önleme çalışmalarının, kalkınma faaliyetleri ile birlikte, denge içinde yürütülmesi gerekliliği çok açık bir gerçektir. Ancak böyle olduğu takdirde, 'sürdürülebilir gelişme' avantajı yakalamak mümkündür. İşte, ülkemizde de bu gerçekten hareketle, son yıllarda birçok çevre projesi hayata geçirilmiştir. Bu projelerin en önemlileri de büyük küçük tüm yerleşim birimlerinin öncelikli çevre problemi olan atıksuların toplanması ve alıcı ortamlara zarar vermeyecek şekilde arıtılması amacını gütmektedir. Başka bir deyişle, atıksu arıtma tesisi yatırımları hız kazanmıştır. Yapılan veya yapılması planlanan tüm bu arıtma tesislerinin amacına ulaşması ve kirliliğin giderilmesi bu tesislerin doğru ve prosedürlere uygun işletilmesinden geçmektedir. Atıksu arıtma tesisinin yönetimi, gerekli ön şartları gerçekleştirerek hayata geçirilmesi gereken birçok yönetim sisteminden oluşmaktadır. Sunulan tez çalışmasında, özellikle büyük şehirlerin arıtma tesislerinin yönetim sistemlerinin kurulması, işletilmesini ve etkinliği açısından değerlendirilmiş ve içme sularının arıtımı da ele alınmıştır. Bu kapsamda ülkemizde farklı nüfus dağılımlarına sahip kentler seçilerek atık ve içme suyu arıtım durumları incelenmiştir. Bu amaçla ileri atıksu arıtım prosesine sahip olan İzmir Atıksu Arıtma Tesisi, Muğla Atıksu Arıtma Tesisleri ve küçük yerleşim alanı olarak Marmaris Atıksu ve içme suyu tesisleri ele alınmış ve bu tesislerin hitap ettiği nüfus, tesislerin işletmeye alınma, kapasite ve diğer etkileri karşılaştırılmalı olarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In developing countries, in parallel to as industrial have increased pollution problem and is becoming an issue that must be deducted over. Pollution prevention activities, with development activities shall be conducted in the balance is a fact. But if it is so, 'sustainable development' advantage it can catch. Here, in our country this reality, many environmental projects have been brought to life in recent years. This project is the mostimportant large collection of small atıksulann with priority environmental problems of all settlements and are intended to be treated in a way that will not harm the receiving environment. In other words, the wastewater treatment facility investment has gained momentum. Made or to achieve the objectives of all the treatment plants and the planned elimination of pollution in accordance with the correct procedures and pass the operation of these facilities. The management of the wastewater treatment plant consists of several management systems to be implemented while performing the necessary preconditioning. In the presented study, particularly the establishment of the great cities of the treatment plant management system, evaluated in terms of operation and effectiveness and are discussed in arıtımı of drinking water. selecting cities with this context in our country different population distribution of waste and drinking water treatment situations advanced wastewater aimed having treatment process İzmir Wastewater Treatment Plant, Muğla Wastewater Treatment Plant and Marmaris Wastewater as a small residential area and drinking water facilities have been considered and these facilities appeal to the population, commissioning of facilities, capacity and other effects should be discussed as was comparable.