Epilepsi ve psikojen non-epileptik nöbet geçiren hastalarda bilişsel çarpıtma ve ruminasyon düzeyinin anksiyete ve depresyon ile bağlantısı
The connection of cognitive distortion and rumination level with anxiety and depression in patients with epilepsy and psychogen non-epileptic seizure
  1. Tez No: 751500
  2. Yazar: YAREN BOZKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN FERDA ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nöroloji, Psikiyatri, Psikoloji, Neurology, Psychiatry, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Gevher Nesibe Genom ve Kök Hücre Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nörobilim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Epilepsi hastalarının ve psikojen non-epileptik (PNEN) geçiren hastaların mevcut nörolojik durumlarına ek olarak çeşitli psikopatolojilerin, hastalık sürecine etki ettiği bilinmektedir. Bu tezde temporal lob epilepsisi olan hastalar ve PNEN geçiren hastalarda görülen bilişsel çarpıtma ve ruminasyon durumları ile anksiyete ve depresyon arasındaki bağlantının incelenmesi amaçlanmıştır. 2021-2022 yılları arasında Erciyes Üniversitesi Gevher Nesibe Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim dalına başvuran bireyler arasından seçkisiz örnekleme yoluyla 300 gönüllü araştırma sürecine dâhil edilmiştir. Araştırma örneklemini dâhil edilen 300 gönüllü, her grubun örneklem sayısı 100 gönüllü olacak şekilde atanmıştır. Böylelikle 100 temporal lob epilepsisi olan hasta, 100 PNEN geçiren hasta ve 100 sağlıklı gönüllü ile araştırma yürütülmüştür. Araştırmada ulaşılması planlanan verilere gönüllülere uygulanan öz değerlendirme ölçekleri ile ulaşılmıştır. Araştırmada kullanılan öz değerlendirme ölçekleri; Kişisel Bilgi Formu (KBF), Beck Depresyon Envanteri (BDE), Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ), Ruminatif Düşünce Biçimi Ölçeği (RDBÖ) ve Bilişsel Çarpıtmalar Ölçeği (BÇÖ)'dir.
Özet (Çeviri)
It is known that various psychopathologies affect the disease process in addition to the existing neurological status of patients with epilepsy and psychogenic non-epileptic (PNEN) patients. In this thesis, it is aimed to examine the relationship between cognitive distortions and rumination states, anxiety and depression in patients with temporal lobe epilepsy and patients with PNEN. Between 2021-2022, 300 volunteers have been included in the research process through random sampling among individuals who have applied to Erciyes University Gevher Nesibe Faculty of Medicine, Department of Neurology. The 300 volunteers included in the research sample have been assigned to 100 volunteers for each group. Thus, the study has been conducted with 100 patients with temporal lobe epilepsy, 100 patients with PNEN and 100 healthy volunteers. The data planned to be reached in the research have been obtained with the self-evaluation scales applied to the volunteers. Selfevaluation scales used in the research are Personal Information Form (KBF), Beck Depression Inventory (BDI), Beck Anxiety Inventory (BAI), Ruminative Thought Style Scale (RDS), and Cognitive Distortions Scale (CDI).