İnoperabl hepatosellüler karsinomda doksorubisin yüklü sferik partiküllerle transarteriyel kemoembolizasyon
Transarterial chemoembolization with doxorubicin-eluting beads for inoperable hepatocellular carcinoma
  1. Tez No: 445215
  2. Yazar: MEHMET BARBUROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ACUNAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Merkezimizde uygulanan doksorubisin yüklü mikrosferler ile TAKE tedavisinin etkinliğini ve güvenilirliğini değerlendirmek ve sonuçları literatürle karşılaştırmak. Materyal Metod: Çalışmaya, Ocak 2009-Haziran 2014 tarihleri arasında Doksorubisin yüklenebilen mikrosferler (DC-Bead) ile kemoembolizasyon uygulanan 47'si (%75,8) erkek, 15'i (%24,2) kadın toplam 62 hasta dahil edildi. Sadece hepatobiliyer cerrahi kliniği tarafından takip edilen hastalar bu çalışmaya dahil edildi. Hastaların verileri radyoloji kayıtları, görüntü arşivi (PACS) ve hastane arşivindeki hasta dosyaları üzerinden alınan kayıtların retrospektif yöntemle taranması ile elde edildi. Ayrıca hastaların kayıtları dışında hasta ya da hasta yakınlarına telefon ile ulaşılarak sağkalım bilgilerine ulaşıldı. Hastaların işlem öncesi ve işlem sonrası çekilmiş MR, BT görüntüleri, anjio görüntüleri değerlendirildi. Hasta özellikleri kaydedildi. Tedaviye yanıt mRCIST ve EASL kriterlerine göre değerlendirildi. Bulgular: Ortalama sağ kalım süresi 42,5 ay olarak hesaplandı. Kümülatif sağ kalım oranları 1 yıl, 2 yıl, 3 yıl, 4 yıl ve 5 yıl için sırasıyla % 95,1, % 70,6, % 58,6, % 39,1 ve % 29,0 olarak saptandı. Hastalarda kitle boyutuna, AFP değerine sağ kalım süreleri açısından anlamlı farklılıklar saptandı. Hiçbir hastada major komplikasyon gelişmedi. Sonuç: Küratif tedavi uygulanamayan BCLC evre A ve BCLC evre B grubu hastalarda DEB-TAKE özellikle tercih edilebilecek sağ kalımı arttıran, yan etki ve komplikasyon insidansı düşük bir tedavi yöntemidir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Transarterial Chemoembolization With Doxorubicin-Eluting Beads for İnoperable Hepatocellular Carcinoma Purpose: The aim of this study is to evaluate the efficiency and safety of transarterial (TAKE) cemoembolization with doxorubicin-eluting beads in our institution. Materials and Methods: İncluded in this study are 62 patients (47 men,15 women) who were treated with dc bead chemoembolization between january 2009 to june 2014. Only patients who were followed by hepatobiliary surgery department were included in this study.We retrospectively reviewed radiology records, image archive (PACS) and hospital records which included patients' files to collect data of patients. In addition to get survival data of patients we reached by telephone to patients or relatives. Preoperatively and postoperative MR, CT scans and angiography images were evaluated. Patient characteristics were recorded. Treatment response was assessed according to mRCIST and EASL criteria. Results: The Mean overall survival was 42,5 months. The cumulative survival rates are established for 1, 2, 3, 4 and 5 years as 95.1%, 70,6%, 58,6%, 39,1% and 29% respectively. Kümülatif sağ kalım oranları 1 yıl, 2 yıl, 3 yıl, 4 yıl ve 5 yıl için sırasıyla % 95,1, % 70,6, % 58,6, % 39,1 ve % 29,0 olarak saptandı. The patienst were grouped according to tumor size and AFP levels and significant differences were determined between the groups. Major complications occurred in any patient. Conclusion: DEB-TAKE is an effective and safe treatment for intermadiate stage HCC patients and early stage patients that are not appropriate for curative teratments. DEB-TAKE has positive effects to survival time and has low inicidance systemic side effects and complications.