Hepatosellüler karsinomda kemoterapötik ajan (Doksorubisin) yüklü mikrosferlerle yapılan transarteriyel kemoembolizasyon tedavisinin etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of therapeutic effectiveness of transarterial chemoembolization with doxorubicin-eluting microspheres for hepatocellular carcinoma
  1. Tez No: 325361
  2. Yazar: AHMET KÜÇÜKAPAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR KARAKÖSE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç:İlaç yüklü partiküllerle yapılan transarteriyel kemoembolizasyon (DEB-TAKE); inoperatif hepatosellüler karsinomun (HCC) paliyatif tedavisinde yeni bir seçenektir. Literatürde HCC'li hastaların tedavisinde DEB-TAKE'nin etkinliği hakkında sınırlı bilgi vardır. Bu çalışmanın amacı inoperatif HCC olgularında DEB-TAKE tedavisinin etkinliğini (sağkalım, tümör cevabı) ve güvenliliğini değerlendirmek; aynı zamanda bu hastalarda DEB-TAKE sonrası sağkalımda prognostik faktörleri belirlemektir.Materyal metod:2007-2011 yılları arasında inoperatif HCC'si olan, 40-86 yaş arası (ort. 67,04) 5'i kadın ,21'i erkek toplam 26 HCC olgusuna ( 18 Child-Pugh A ve 8 Child-Pugh B) doksorubisin yüklü partikülle kemoembolizasyon uygulandı. 20 hastaya tek , kalan 6 hastaya çift girişim uygulandı. Sağkalım ve tümör yanıt oranları saptandı. Sağkalım süresi ilk transkateter tedavisinden ölüme kadar olan süre olarak hesaplandı. Sağkalım analizi için Kaplan-Meier testi kullanıldı. Gruplar arasında yapılan karşılaştırmalarda log-rank testi uygulandı. Grupların 6. ve 12. ay ortanca sağkalım süreleri hesaplandı. Tümör yanıt oranları RECIST kriterleri göz önüne alınarak 1. ve 6. ayda BT ya da MRG bulgularına göre saptandı. Child-pugh evre C ve portal ven trombozu olan hastalar çalışma kapsamına alınmadı.Bulgular:DEB-TAKE'nin ilk uygulanmasını takiben olguların 6.ay ve 1 yıllık yaşam süreleri sırasıyla %80 ve %57 olarak saptandı. 1. ve 6.ayda objektif tümör yanıt oranları sırasıyla %46,2 ve %57,1 olarak bulundu. Child-Pugh evresi, Okuda evresi, Cancer of the Liver Italian Programme (CLIP) skoru, Barcelona Clinic Liver Cancer (BCLC) evresi, serum albumin seviyesi, Eastern Cooperative Oncology Group (ECOG) performans statüsü (PS), tümör morfolojisi ve hacmi DEB-TAKE sonrası sağkalımda prognostik faktörler olarak saptandı. Bütün girişimler teknik olarak başarıyla tamamlandı ve işleme bağlı majör komplikasyon görülmedi.Takiplerde 18 hasta öldü, 8 hasta yaşamaktadır.Sonuç:Çalışmamız sonucunda inoperatif HCC olgularında DEB-TAKE'nin seçilmiş hasta gruplarında güvenli ve iyi tolere edilebilir bir yöntem olduğu sonucuna varılmıştır. Bununla birlikte tedavi etkinliğini değerlendirecek prospektif randomize kontrollü yeni çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective:Transarterial chemoembolization (TACE) with drug-eluting beads (DEB) is a new palliative treatment method for patients with hepatocellular carcinoma (HCC). Little is known about the efficiancy of DEB-TACE for patients with hepatocellular carcinoma (HCC). The purpose of our study was to evaluate treatment efficacy (survival rate, tumor response), safety of DEB-TACE for inoperable HCC and also to identify the predictors of survival in patients with unresectable HCC.Materials and Methods:Patients who underwent DEB-TACE for unresectable HCC during 2007-2011 were studied. Twenty six patients (18 Child-Pugh A, 8 Child-Pugh B) underwent chemoembolization with doxorubicin DEB. They included 5 women and 21 men, with a mean age of 67,04 years (range 40-86 years). 20 patients had one DEB-TACE procedure and remaining 6 had two procedures. Survival and tumor response rates were estimated. Survival was calculated from the day of first transcatheter therapy. Survival analysis was performed using Kaplan-Meier estimations. Survival curves were compared using the log-rank test.. Overall median survival and survival at 6 and 12 months were calculated. Response rate was assessed using RECIST criteria on CT/MRI at 1 and 6 months Patients with advanced liver disease (Child-Pugh Class C) and portal vein thrombosis were not included in the study.Results:Overall survival rates at 6 months, and1 year from the first administration of doxorubicin DEB TACE were 80% and 57% respectively. At 1 and 6 months, objective tumor responce rates were 46,2% and 57,1% respectively. Child-Pugh class, Okuda staging, Cancer of the Liver Italian Programme (CLIP) score, Barcelona Clinic Liver Cancer (BCLC) staging, serum albumin level, Eastern Cooperative Oncology Group (ECOG) performance status (PS), tumor morphology and volume were found prognostic factors on survival. All of the procedures technically succesful, and there were no major complications. Eighteen patients died during the study period and 8 remained alive.Conclusion:Transarterial chemoembolization with DEB is safe, effective and well tolerated in patients with inoperable HCC. Also additional prospective randomized controllled studies are required to assess efficiancy of DEB-TACE.