Tek akciğer anestezisinde torakal epidural analjezinin sitokin yanıtı üzerine etkileri
The effects of thoracic epidural analgesia in one lung ventilation used in lung resection
- Tez No: 445217
- Danışmanlar: PROF. DR. NÜZHET MERT ŞENTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
TÜRKÇE ÖZET Amaç: Akciğer rezeksiyonlarında kullanılan tek akciğer ventilasyonunda, torasik epidural analjezinin inflamatuar yanıt üzerine etkilerini ve analjezik etkinliğini intravenöz analjeziyle karşılaştırarak değerlendirmeyi amaçladık. Hastalar ve Yöntem: Çalışmamıza, 24 aylık bir süre zarfında, ASA I- III sınıfından, 20-75 yaş aralığında, elektif akciğer rezeksiyonu yapılacak 41 gönüllü dâhil edildi. Hastalar randomize olarak iki gruba ayrıldı. Bir gruba torakal epidural analjezi (TEA), diğer gruba da intravenöz hasta kontrollü (İV) analjeziyle ağrı kontrolü sağlanması amaçlandı. Hastaların preoperatif, postoperatif 1. ve 24. saat biyokimyasal analizleri yapıldı ve görsel ağrı değerlendirmeleri yapıldı. Hastaların serumlarında interlökin-6 (IL-6), interlökin 8 (IL-8), TNF-alfa ve ICAM-1 düzeyleri ölçüldü. Bulgular: Yirmi üç hastaya TEA, 18 hastaya da İV analjezi uygulandı. İki grubun demografik ve operatif verileri arasında anlamlı fark saptanmadı. IL-6 ve IL-8'in İV analjezi grubunda postop 1. saat ve 24. saatlerde anlamlı yükseldiği saptanırken; TEA grubunda 1. ve 24. saat arasında anlamlı artış saptanmadı. Neoadjuvan kemoterapi alan hastalarda, TEA uygulanan grupta IL-6'nın anlamlı derecede yükseldiği saptandı. Sonuçlar: Epidural ve İV analjezi arasında inflamasyon bakımından anlamlı bir fark görülememiştir. Epidural analjezi, TAV'da perioperatif ve postoperatif ağrı kontrolü ile sempatik sistem blokajına bağlı kardiyak, gastrointestinal ve solunumsal olumlu sonuçları açısından tercih edilen bir yaklaşımdır; ancak inflamasyon yanıtına da olumlu etkilerinin olup olmadığını araştırmak için daha kapsamlı deneylere ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
İNGİLİZCE ÖZET Objectives: We have aimed to evaluate the effects of thoracic epidural analgesia in single lung ventilation used in lung resections on inflammatory response and analgesic effectiveness by comparing with intravenous analgesia. Patients and Methods: Within 24 months 41 volunteers of ASA I-III patients, between the ages of 20-75 and having elective lung resection have been included in our study. Patients have randomly divided into two groups. One of the groups has been targeted to have pain management via thoracic epidural analgesia (TEA) and the other group via intravenous patient controlled analgesia (IV). Preoperative, postoperative biochemical analyses of patients in the 1st and 24th hours and visual pain assessments have been done. Interleukin-6 (IL-6), interleukin 8 (IL-8), TNF-alfa and ICAM-1 levels have been measured. Results: Twenty three patients had TEA and 18 had IV analgesia. There has been no significant difference between the demographical and operative parameters of two groups. There has been a significant increase of IL-6 and IL-8 in IV analgesia group in the postoperative 1st and 24th hours; no significant increase in TEA group between the 1st and 24th hours. Patients having neoadjuvant chemotherapy have been detected to have a significant increase of IL-6. Conclusion: There has been no significant difference between epidural and IV analgesia relating to inflammation. Epidural analgesia is a preferred choice considering the perioperative and postoperative pain control in TAV and its positive inspiratory, gastrointestinal and cardiac results relating to sympathetic system blockage; however further studies are required to understand whether it has positive effects on inflammation or not.