Makula deliğinde cerrahi tedavi sonuçlarımız
Surgical results of macular hole
  1. Tez No: 445218
  2. Yazar: ASLIHAN DOĞAN DURSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NUR KIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Amaç: Makula deliği tanısı ile opere edilen hastaların anatomik ve fonksiyonel başarı oranlarını karşılaştırmak; bu başarı oranlarına etki eden preoperatif, intraoperatif ve postoperatif faktörleri belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Kliniğimizde makula deliği tanısı ile opere edilen 52 hastanın 53 gözü çalışmaya alındı. Hastaların ameliyat öncesi ve sonrasında biyomikroskopik muayene ve optik koherans tomografi (OKT) değerlendirmesi yapıldı. Anatomik başarı deliğin kapanması, fonksiyonel başarı ise 2 veya daha fazla sıra görme artışı olarak kabul edildi. Bulgular: Hastaların 29'u (%56) kadın, 23'ü (%44) erkek olup, başvuru anındaki ortalama yaş 60.5±11.03 idi. Preoperatif değerlendirmede 31 hastada (%60) evre 2 veya 3 delik saptanmış olup, ortalama delik çapı 455.8±260.7µm olarak tespit edildi. Kromovitrektomi tekniğiyle uygulanan ameliyatların 15'inde (%28) 20 gauge (g), 38'inde (%72) ise 23 g vitrektomi sistemi kullanıldı ve internal limitan membranı (İLM) görünür hale getirebilmek amacıyla 23 (%43) gözde tripan mavisi (TM), 31 (%57) gözde ise brilliant mavisi (BM) boyası uygulandı. Elli bir gözde İLM başarıyla soyuldu. Primer anatomik başarı oranı %90.5, sonuç anatomik başarı oranı ise %98.1 olarak hesaplandı. Fonksiyonel başarı oranı %.75.4 (40 göz) olarak saptandı. Deliğin evresi ve şikayet süresi ile başarı oranları arasında istatistiksel açıdan anlamlı fark tespit edildi. (p:0.009, p:0.03) Sonuç: Makula deliği cerrahisinde kromovitrektomi, İLM soyulması ve postoperatif kısa süreli gaz/hava tamponadı uygulaması ile başarılı sonuçlar elde edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: To compare the anatomical and functional success rates of the patients who were operated with the diagnosis of macular hole, and to evaluate the preoperative, intraoperative and postoperative factors that influence the success rates. Material and Method: Fifty three eyes of 52 patients who were operated with the diagnosis of macular hole has been enrolled the study. The biomicroscopic examination and optical coherence tomography (OCT) imaging was made preoperatively and postoperatively. The anatomic success criteria was the closure of the hole and the functional success criteria was improvement in visual acuity for 2 lines. Results: At the initial examination, the mean age was 60.5±11.03. Twenty nine (%56) women and 23 men (%44) were included in the study. Stage 2 or 3 macular hole was found in 31 (%60) patients and the mean hole diamater was 455.8±260.7µm. The cromovitrectomy was done with 20 gauge (g) vitrectomy system in 15 (%28) eyes and with 23 g vitrectomy system in 38 (%72) eyes. To visualize the internal limitan membrane (ILM), tripan blue (TB) was used in 23 (%43) and brilliant blue (BB) was applied in 30 (% 57) eyes. Internal limitan membrane was peeled off succesfully in 51 eyes. The primary anatomical success rate was %90.5 and the final anatomical success rate was %98.1, while the functional success rate was %.75.4 (40 eye). There was a statically significant difference between the success rates and stage of the hole and symptom duration. (p:0.009, p:0.03) Conclusion: Successfull rates has been found with the surgical tecnique of chromovitrectomy, ILM peeling and short time gas/air tamponade in the macular hole surgery.