Karaciğer yetmezliği olan hastalarda solunum işlevlerinin spirometrik yöntemle incelenmesi
Assessment of pulmonary functions with spirometry method in hepatic impairment patients
  1. Tez No: 445228
  2. Yazar: SAADETTİN DEMİREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FADIL ÖZYENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada, karaciğer yetmezliği olan hastalarda spirometriyle ölçülen solunum işlevleri ile farklı faktörlerden kaynaklanan hepatik yetmezlik tabloları arasında bir ilişkinin bulunup bulunmadığının araştırılması amaçlanmıştır. Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji kliniğine gelen hastalardan karaciğer yetmezliği tanısı konulan 39-63 yaş aralığındaki 19'u erkek 9'u kadın toplam 28 hasta ile benzer sosyal özelliklere sahip 15'i erkek 17'si kadın toplam 32 sağlıklı gönüllü çalışmaya alınmıştır. Araştırma, çalışmaya katılanlar 4 gruba ayrılarak yapılmıştır. Katılımcıların tümünün solunum parametreleri (FEV1, FVC, FEV1/FVC, PEF, FEF25-75%, FEF25%, FEF50%, FEF75%, PIF, VC, MVV) Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları AD Spirometri ünitesinde solunum fonksiyon testi yapılarak ölçülmüştür. Gruplara ait veriler istatistiksel olarak degerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ASSESSMENT OF PULMONARY FUNCTIONS WITH SPIROMETRY METHOD IN HEPATIC IMPAIRMENT PATIENTS In this study, it has been aimed to investigate whether there is a relationship between pulmonary functions which are measured by spirometry with hepatic impairment tables which are caused by different factors in liver failure patients. 39-63 years of age, 19 male and 9 female, a total of 28 patients who were diagnosed with liver failure in the Gastroenterology clinic, Uludag University Medical Faculty Hospital with 15 male and 17 female, a total of 32 healthy volunteers with similar social characteristics were studied. The study was carried out by participants were divided into 4 groups. All of the participants' respiratory parameters (FEV1, FVC, FEV1/FVC, PEF, FEF25-75%, FEF25%, FEF50%, FEF75%, PIF, VC, MVV) was performed in Spirometry unit, Department of Chest Diseases, Uludag University Medical Faculty by PFT. Groups'data has been analyzed statistically.