İlkokul öğrencilerinde hayvana yönelik kötü davranış ile saldırganlık ve empati düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship among cruelty to animals in primary school children, their aggression and empathy levels
  1. Tez No: 445236
  2. Yazar: SEDA AKDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP BELMA GÖLGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Psikoloji, Forensic Medicine, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu araştırmada ilkokul öğrencilerinde hayvanlara yönelik kötü davranışlar ve bu davranışların saldırganlık ve empati değişkenleriyle ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemi 2015-2016 Eğitim-Öğretim yılında İstanbul'un Bayrampaşa, Beyoğlu, Esenler, Üsküdar, Sarıyer, Şişli ve Zeytinburnu ilçelerinde ilkokul 4. sınıfa devam etmekte olan 633 kız, 615 erkek toplamda 1248 öğrenciden oluşmaktadır. Veri toplama araçları olarak araştırmacılar tarafından hazırlanan Demografik Form, Hayvana Yönelik Kötü Davranış Envanterinin (Dadds, Whiting, Bunn, Fraser, Charlson, Pirola-Merlo, 2004) araştırmacılar tarafından hazırlanan Türkçe Formu, Bryant (1982) tarafından geliştirilen ve Türkçe'ye uyarlaması Yılmaz-Yüksel (2003) tarafından yapılmış Empati Ölçeği, Cassidy ve Asher (1992) tarafından geliştirilen ve Türkçe'ye uyarlaması Seven (2010) tarafından yapılan Sosyal Davranış Öğretmen Formu kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to explore the relationship among cruelty to animals in primary school children, their aggression and empathy levels. The research sample consists of 1248 4th grade primary school children, 633 girls- 615 boys, studying at Bayrampaşa, Beyoğlu, Esenler, Üsküdar, Sarıyer, Şişli and Zeytinburnu districts of İstanbul, Turkey on 2015-2016 academic year. Data collection tools consist of Demographic Information Questionnaire prepared by the researchers, The Turkish form of Cruelty to Animals Inventory (Dadds, Whiting, Bunn, Fraser, Charlson, Pirola-Merlo, 2004), translated into Turkish by the researchers, Empathy Scale developed by Byrant (1982) and translated into the Turkish by Yılmaz-Yüksel (2003), Peer and Teacher Assessment Behavior developed by Cassidy and Asher (1992), translated into Turkish by Seven (2010).