Tedavi sürecindeki bağımlıların sentetik kannabinoid kullanım örüntüleri ve algıları
Usage patterns and perceptions of synthetic cannabinoids of in-treatment addicts
- Tez No: 445235
- Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFİ İLHAN YARGIÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Adli Tıp, Psikoloji, Forensic Medicine, Psychology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Madde bağımlılığı Dünya'da olduğu gibi Türkiye'de de giderek büyüyen çok boyutlu bir sorundur. Yeni nesil psikoaktif maddelerden sentetik kannabinoidlerde son yıllarda popülaritesi artmış olan ve göz ardı edilemeyecek derecede yaygınlaşan bir grubu oluşturmaktadır. Ancak madde kullanımı ve bağımlılığı ile ilgili geniş bir literatür bulunmasına karşın, yeni nesil psikoaktif maddelerden sentetik kannabinoidlerin kullanıcılarına ilişkin yeterli sayıda çalışma/veri bulunmamaktadır. Mevcut çalışma betimleyici sosyal bir çalışma olup amaçları derinlemesine görüşmeler ile sentetik kannabinoid kullanıcıların sosyo-demografik özelliklerini belirlemek, geçmiş madde kullanımlarını ortaya koymak, sentetik kannabinoid kullanım örüntülerine ulaşmak, sentetik kannabinoid kullanımı sırasında ve sonrasında yaşadıkları psikolojik ve fiziksel etkileri belirlemek ve sentetik kannabinoidlere ilişkin algılarını öğrenmektir. Mevcut çalışma madde kullanımı sebebi ile tedavi süreci içinde bulunan ve en az 4 ay süre ile sentetik kannabinoid kullanımı gerçekleştirmiş 70 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcılara sosyo-demografik bilgi formunun yanı sıra araştırmacı tarafından hazırlanan genel sağlık, geçmiş madde kullanım öyküsü ve sentetik kannabinoid kullanım öyküsü görüşme formları uygulanmıştır. Araştırma sonucunda, çalışmaya katılan 70 madde kullanıcısının hukuki ve tıbbi süreçlerle sıklıkla iç-içe bulunduğu görülmüştür. Katılımcıların ön plana çıkan çeşitli özellikleri de göz önünde bulundurularak Bu doğrultuda mevcut çalışmadan çıkan kullanıcı özellikleri de göz önünde bulundurularak özellikle sağlık ve hukuk alanı çalışanların bu maddelerin ve kullanıcıların özellikleri konusunda bilgilendirilmesinin önem taşıdığı düşünülmektedir. Ayrıca sentetik kannabinoid kullanımına yönelik hem önleyici hem de tedavi edici programların oluşturulmasında yine elde edilen özellikler dikkate alınmasının önem taşıdığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Drug addiction is considered as a severe, growing and multidimentional problem in Turkey and all over the World.“Synthetic cannabinoids”is a highly popular new generation psychoactive drug group and their use/abuse is increasing with respect to aforementioned problem. Nevertheless, there is a comprehensive literature on drug use and addiction in Turkey, there is relatively no direct research on synthetic cannabioid users. The present study is a descriptive, social research based on interviews with synthetic cannabinoid users to identify their socio-demografic characteristics, previous drug use/abuse, synthetic cannabinoid use patterns, psychological and physical effects experienced by synthetic cannabinoid use and finally attitudes toward synthetic cannabinoids The present study is carried out with 70 drug users who are actively attending a drug addiction program and had at least four months period of synthetic cannabinoid use previously. Along with the sociodemografical form, participants were given questions on general health, previous drug use patterns and synthetic cannabinoid use characteristics. Results of the present study demonstrated that synthetic cannabinoid users are very intimate with health care system and judicial processes. In relation to the characteristics found in the present study healt care proffesionals and law practioneers shoud be informed and educated about the related drugs and their users. And consequently, the characteristics and patterns should be taken into consideration when new prevention and treatment programs for synthetic cannabinoids are developed.