Tekrarlayan gebelik kayıplarında anti-müllerian hormon ve neopterinin rolü
Role of anti-mullerian hormon and neopterin in habituel abortus
- Tez No: 445250
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NADİ KESKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET AMAÇ: Bu çalışmada tekrarlayan gebelik kayıplarında antimüllerian hormon ve neopterinin biyogösterge olarak kullanılıp kullanılmayacağının gösterilmesi amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu çalışmaya Nisan 2016 ve Ağustos 2016 tarihleri arasında Dumlupınar Üniversitesi Tıp Fakültesi Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum kliniğinde gerçekleştirildi. Çalışmamıza 12. Gebelik haftası öncesinde ardı ardına en az 2 abortusu olan 53 hasta ve hiç abortus ve gebelik komplikasyonu öyküsü olmayan en az 1 tane sağlıklı doğum yapmış 57 sağlıklı kişi olmak üzere toplam 110 kişi alınmıştır. Her hastadan periferik kanda anti-müllerian horon ve neopterin incelenmiştir. BULGULAR:AMH ve Neopterinin hasta ve kontrol grupları arasında karşılaştırılması yapılmıştır. Bu sonuçlara göre AMH'ın hasta grubundaki ortalaması 1389,18±683,33 pg/ml'dir ve kontrol grubunun 1845,85±718,33 pg/ml olan ortalamasından düşük olup bu fark istatistiksel açıdan anlamlıdır (t=-3,411; p=0,001).Neopterinin iki grup arasında karşılaştırılmasında ise hasta grubunun ortalaması 1,69±0,486 ng/ml ve kontrol grubunun ortalaması 1,38±0,431 ng/ml'dir ve bu fark da istatistiksel açıdan anlamlı bulunmuştur (t=3,536; p=0,001). SONUÇ:Çalışmamızın sonucuna göre tekrarlayan gebelik kayıplarında antimüllerian hormon ve neopterin biyogösterge olarak kullanılabileceği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AIM: The aimof this study was to evaluate whether anti-Müllarian hormone and neopterin can be used as biomarkers in recurrent pregnancy loss. MATERIALS AND METHODS: This study was carried out in Department of Obstetrics and Gynecology, Dumlupinar University Evliya Celebi Research and Education Hospital, between the dates of April 2016 and August 2016. A total of 110 patient were included in this study; 53 patients were with two or more consecutive miscarriages prior to 12th gestational week and women with at least one healthy term infant and had no previous history of miscarriage or pregnancy complications. Peripheral blood was collected from each patient to analyze anti-Müllerian hormone and neopterin concentration. RESULTS: Theresults suggested that mean level of anti-Müllerian hormone is 1389,18±683,33 pg/ml in patient group which is lower than control group (1845,85±718,33 pg/ml). This result is statistically significant with a t value of 3,411 and p value of 0,001. The mean levels of neopterinin are 1,69±0,486 ng/ml and 1,38±0,431 ng/m in patient group and in control group, respectively. This result considered to be statistically significant (t=3,536; p=0,001). CONCLUSION: The data of study demonstrate that anti-Müllerian hormone and neopterin can be used as biomarkers of recurrent pregnancy loss.