Granülomatöz mastitli hastalarda steroid tedavisine yanıtın dijital infrared termografi cihazı ile takibi
The pati̇ents have granulomatous masti̇ti̇s follow up of steroi̇d treatment wi̇th digital infrared termography device
- Tez No: 445253
- Danışmanlar: PROF. DR. VAROL ÇELİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Granülomatöz mastit iyi huylu, kronik ve seyrek görülen, histolojik incelemelerde non-kazeöz granülomlarla karekterize, klinik ve radyolojik olarak meme kanseri ile karışabilen bir meme hastalığıdır. En önemli özelliği doğurganlık çağındaki kadınlarda sık görülmesidir. Kesinleşmiş tanı ve tedavi protokolünün olmaması, memede ağrı, sertlik, akıntı ile giden uzun süreli hastalıklı dönem oluşturması önemlidir. Amaç Bu çalışmadaki amacımız granülomatöz mastit tanısı konularak steroid tedavisi başlanan hastaların, tedavi başlamadan önce Termografi görüntüleri ile tedavi sonrası Termografi görüntülerini karşılaştırılarak elde edilen verileri prospektif olarak inceleyerek hem steroid tedavisine yanıtı hemde termografi cihazının tedavi takibinde etkili bir görüntüleme yöntemi olup olmadığını belirlemektir. Gereç ve Yöntem Bu retrospektif çalışmada İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Meme Cerrahisi Çalışma Grubu tarafından Ocak 2013 ile Mayıs 2015 tarihleri arasında mastit şikayetleri ile başvuran, yapılan tetkikler sonucunda granülomatöz mastit tanısı konulup steroid tedavisi başlanan 15 hastanın DITI ile tedavi başındaki ve bitimindeki görüntülemeler karşılaştırılacaktır. Bulgular Çalışmaya alınan hastalardan alınan veriler incelendiğinde hastalarının yaş ortalamasının 34.6(±8,0) olup, yaş aralığı 22-50 dir.
Özet (Çeviri)
Granulomatous mastitis is a rare benign and chronic disease of the breast. On histological examinations it is charactarized with non-caseous granulomas and it can be difficult to differanciate it from breast carcinoma clinically and radiogically. The most important feature of this disease frequently seen in women of childbearing age. Because of the lack of definitive diagnosis and treatment GM create a long-term sick period with breast pain, hardness, discharge. Aim Our aim in this prospective study is to compare thermography images of patients who have been diagnosed with granulomatous mastitis before they are treated with steroid, to thermography images of these patients after their steroid treatment. This prospective study will provide us information on both the effect of steroid treatment on granulomatous mastitis, and the efficacy of thermography in the follow-up of the treatment. Materials and Method In this retrospective study, patients who have presented with breast pain to Istanbul University Cerrahpaşa Faculty of Medicine between January 2013 and May 2015, to the Department of General Surgery, Breast Surgery Group have been investigated. Following their initial presentation, after evaluation these 15 patients have been diagnosed with granulomatous mastitis and they received steroid treatment. We compared their pre-treatment and post-treatment digital infrared thermal imaging (DITI). Findings Mean age of our patients were 34.6 (±8,0). The ages are between 22 and 50.