Kronik obstruktif akciğer hastalarında P dalga dispersiyonunun ve atriyal elektromekanik gecikmenin değerlendirilmesi
Evaluation of P wave dispersion and atrial electromechanical delay i̇n patients with chronic obstructive lung disease
  1. Tez No: 445254
  2. Yazar: MURAT ÇİMCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HAKAN KARPUZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
AMAÇ: Kronik obstruktif akciğer hastalığı (KOAH); kronik havayolu obstrüksiyonuna yol açan, küçük hava yollarında daralma ve parankimal yıkım ile karakterize kronik bir hastalıktır. Biz bu çalışmamızda KOAH hastalarında EKG`de P dalga dispersiyonunu ve doku Doppler görüntüleme tekniğiyle atriyal elektromekanik gecikme süresini araştırdık. YÖNTEMLER: Çalışmaya İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları ve İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kardiyoloji bölümünde takipli 41 KOAH hastası ile yaş ve cinsiyet olarak benzer 32 sağlıklı birey alındı. Tüm hastalara solunum fonksiyon testi yapıldı. 12 derivasyonlu EKG çekilerek maksimum P süresi (Pmax), minimum P süresi (Pmin) ve P dalga dispersiyonu (Pdisp) hesaplandı; ayrıca yine tüm hastalara ekokardiyografi yapıldı, işlem süresince eş zamanlı EKG kaydı alındı. EKG`deki P dalgasının başlangıcından, Pulsed wave doku Doppler görüntüleme yöntemi kullanılarak alınan görüntü örneğindeki atriyal kontraksiyon (Am) dalgasına kadar olan süre; atriyal elektromekanik gecikme süresi (AEMG) olarak tanımlandı. Apikal dört boşluk kesitinde mitral anulus seviyesinden sol atriyum lateral duvar atriyal elektromekanik gecikme (LAEMG) süresi, interatriyal elektromekanik gecikme (SepAEMG) süresi ve triküspit anulus seviyesinden sağ atriyal elektromekanik gecikme (SAEMG) süresi ölçüldü.
Özet (Çeviri)
BACKGROUND: Chronic obstructive pulmonary disease (COPD) is a disease that charactized by limitation of small airways and parenchyma destruction. In this study, we aimed to analyze P wave dispersion on ECG and atrial electromechanic delay by tissue Doppler examination. METHODS: 41 patients admitted to İstanbul Universiy Cerrahpaşa Medicine Faculty Chest Disease Department and İstanbul Universiy Cerrahpaşa Medicine Faculty Cardiology Department with COPD and 32 healty individuals with similar age and sex enrollled. All subjects were performed respiratory function test. 12 lead ECG recordings obtained from each subject and maximum (Pmax), minimum (Pmin) duration of P wave and its difference as P wave dispersion (Pdisp) were recorded. All subjects were performed tissue Doppler echocardiography and were recorded ECG simultaneously. Atrial electromechanic delay was defined as the time between the beginning of P wave to the initial of Am wave. Atrial electromechanic delay was measured from mitral annulus; left atrium lateral wall and interventricular septum, tricuspid annulus; right atrium from apical four chamber views and named, respectively, as LAEMD, SepEMD, RAEMD.